Civilizációk találkozása 9. rész – India függetlenedése a mozivásznon
6/03/2022 10:31
| Szerző: Timár Ágnes/Klubrádió
A Hangosfilm – Szélesvásznú verzió szombati adásában folytattuk a különböző civilizációk filmes ábrázolását összegyűjtő sorozatunkat. Most Indiába látogattunk.
A beszélgetésben két Rudyard Kipling mű is helyet kapott. Az 1975-ös Aki király akart lenni című filmet a maga korában 4 Oscar díjra is jelölték, közte a legjobb forgatókönyvnek járó elismerésre. Ennek hátterében Kipling mesélő tehetsége, és az eredetinél jóval társadalomkritikusabb adaptáció állhat. A dzsungel könyve sem maradhatott ki a felsorolásból, amelyről a történész elmondta, feldolgozásonként eltérő mértékben és módon jelenik meg benne India, és annak aktuális politikai helyzete.
És ahogy egy életrajzi filmmel kezdtük a beszélgetést, ezen a héten – bár a témát még nem lezárva – azzal is fejezzük be. Gandhi unokaöccse Subhas Chandra Bose életéről forgattak filmet The Forgotten Hero címmel. A megosztó megítélésű indiai politikus elsősorban az európai nézők számára lehet kevésbé ismert, vagy ahogy a cím utal rá, elfeledett. A németekkel és japánokkal is a második világháború idején egyezkedni próbáló Bose céljait igyekszik feldolgozni a dráma.
Paár Ádám történész-politológussal a következő adásban tovább folytatjuk a beszélgetésünket olyan alkotásokról, amelyek Indiáról szólnak, illetve amelyeknek háttere a Föld hetedik legnagyobb és második legnépesebb országa.
A műsort a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg. (Címlapi kép: Pixabay)
2022.03.05., szombat 13:30
Szerkesztő/Műsorvezető: Tímár Ágnes