„Köszönjük
Galaxis kalauz

Dekódolt sorsok

3/08/2024 07:00

| Szerző: Timár Ágnes/Klubrádió

A teljes emberi genom meghatározásától a Horvath-órán át az időskori gyermekvállalásig vezetett a Galaxis kalauz ezen a héten. Útközben választ kerestünk arra, hogy örökölhető-e az ízlés, és arra is, hogy miért érdemes akár 70 éves kor fölött megtanulni hátraszaltózni.

2024. július 31. Galaxis kalauz (2024. július 31., szerda 15:00)
47:56
00:00
Műsorvezetők: Timár Ágnes Szerkesztők: Timár Ágnes
Sokunk kedvence volt, és akár még most is az, Janikovszky Éva Kire ütött ez a gyerek? című könyve. Nem mintha magyarázatra szorulna a dolog miértje, de élmény volt a befogadásával tölteni az időt. És nem csak azért mert a már sokkalta nagyobbakról, a gyerekfejjel felnőttnek tűnő kamaszokról szólt, bár ez sem volt mellékes. Meg ugye az sem, hogy Réber László illusztrációja tökéletes összhangban áll a szöveggel. Hogy lelkesedésünk hátterében mára tudják a kutatók, hogy felmenőink olvasási kedve áll, erről is szó esett bővebben az adásban.

A 284. epizódban az öröklődést vizsgáltuk abból a szempontból, hogy vajon a gének vagy a környezeti hatás a hangadó-e a folyamatban.

Dr. Duda Ernő, a Szegedi Tudományegyetem molekuláris biológia professzora elmondta, hogy vannak olyan betegségek, amelyeknél egyértelműen megállapítható, hogy a fentiek közül az egyik vagy a másik tényező a felelős, de a tulajdonságok, adottságok, esetleges betegségek a gének és a környezet együttállásából alakulnak ki.

Azzal, hogy ma már a teljes genom meghatározható, százalékos arányban megtudhatjuk, hogy mely kórok kialakulására mekkora az esélyünk. Ez a történet genetikai része, amelyet azonban befolyásolhatunk a megfelelő életmóddal, tette hozzá a professzor.

A beszélgetésben a genetika, az öröklődés vagy éppen az öregedéssel kapcsolatos alapinformációk mellett elhangzott jó pár olyan friss kutatási eredmény, amelyet egyelőre a szakma is csak ízlelget. Mint például egy kortól független, de a férfi nemhez kötődő örökletes betegség. Tisztáztuk Dr. Duda Ernővel azt is, hogy bár egy kromoszómaszámmal kapcsolatos betegséget az anya idős korának hibájaként jelentik be még most is, jogos lenne ezekben az esetekben rákérdezni az apa éveinek számára is, hiszen az ő öregedő szervezete is felelős néhány rendellenességért.

Várandós
 

Sok más mellett, olyan érdekességek is kiderültek, minthogy az olvasáshoz kötődő viszonyunkat nagyon magas százalékban a felmenőink szokásai határozzák meg. Nem úgy a zenehallgatási szokásainkat, ahol a környezetnek több mint 50 százalék a „beleszólási” joga.

Az adás a múlt héten megismert családtörténetből indult ki, amelyet Trencsényi László és fia meséltek el, és amely rámutatott az egyes generációk hivatása, érdeklődése közötti magas fokú azonosságra. A kérdést azonban nyitva hagyta, hogy a négy generációnyi értelmiségi család tagjai vajon örökölték érdeklődésüket, vagyis a génekbe programozták azt, vagy minden nemzedék hatással volt az utána következőre, és ez a nagy hasonlóság inkább a környezeti hatás eredménye.

 
Trencsényi Dániel és Trencsényi László a rádióban l Fotó: Timár Ágnes
 
 

A jövő héten még folytatjuk a beszélgetést Dr. Duda Ernővel, a Szegedi Tudomány Egyetem molekuláris biológia professzorával. Egy szándékosan nem GMO-mentes interjút hallhatnak. Sőt, azokat a sátáninak bélyegzett E-betűs adalékokat is meghívjuk, és még további alaptalan negatív téveszméről rántja le a leplet vendégünk.

A teljes adást meghallgathatják a fenti lejátszóra kattintva.

Galaxis kalauz
2024. július 31., szerda 15:00
Műsorvezető: Timár Ágnes