„Köszönjük
A világ urai

Elmarad Trump koronázása?

9/11/2024 07:25

| Szerző: Klubrádió

Donald Trump újabb elnökségének várható fejleményeiről beszélgettek az elnökválasztás után néhány nappal nappal a Világ urai című műsor résztvevői, Bolgár György, Szénási Sándor és Zentai Péter, a Klubrádió újságírói. Vajon meddig mehet el Trump kötőfékek nélkül? Lesznek-e elég erős kötőfékek a korlátozására, ha önkényuralmi lépésekre szánná el magát?

2024. november 08. A világ urai (2024. november 08., péntek 19:00)
52:00
00:00
Műsorvezetők: Szénási Sándor Szerkesztők: Selmeci János
Sok mindent megtehet majd várhatóan Donald Trump, akinek sikerült az a valóban ritka, történelminek mondható bravúr, hogy négy év kihagyás után ismét amerikai elnökválasztást nyerjen. Bolgár György szerint Trumpnak az első ciklusához képest  is nagyobb lesz a hatalma, befolyása a Republikánus Párton és a republikánus többségű kongresszuson belül is. Várhatóan olyan dolgokat is megcsinálhat, ami egy amerikai elnöktől minimum szokatlan. Benn van a kalapban, hogy csorbítja egyes hatóságok jogköreit, míg a sajátját nem csak maximálisan kihasználja, hanem bővíttetni is fogja a szavazógépévé alakított törvényhozással. Mégis, az Egyesült Államok egy olyan hatalmas ország, nagy demokratikus hagyományokkal, amely nem fog mindent lenyelni, és a rendszere, akár a bíróságok, közbe fognak avatkozni, ha Trump súlyos érdekeket sért, illetve, ha veszélybe sodorná a demokráciát. Az elkövetkező négy év amerikai elnökként nem lesz olyan könnyű Trumpnak, az elnöksége várhatóan nem lehet majd egy olyan önkényuralmi diadalmenet, amelynek a végén  megkoronázzák. Azzal együtt, hogy vannak ez irányú félelmek, Amerikában nem lehet eljutni egy nyílt önkényuralmi rendszerig.

Bolgár Zentai és Szénási megpróbálták azt is felgöngyölíteni, hogyan bukott el a demokrata jelölt.

Bolgár György és Szénásai Sándor nem értett egyet Kamala szerepvállalássáról. Szénási szerint az alelnök egy kényszerből indított jelölt volt, míg Bolgár György azt mondta, nehéz elképzelni olyan politikust, aki nem akar még magasabb posztot magának, de valójában az őt körülvevő stáb volt az, aki a hibákat sorra követte el.

Zentai Péter szerint az egész demokrata pártban nincs meg az az a dinamika, az az innovációs készség, ami republikánusokban benne van.

Emlékeztetett, amikor Joe Biden hatalomra jutott, azonnal jelezte, hogy egy átmeneti korszak jön vele és ő egy egyperiódusos elnök. Tehát a demokraták már négy éve is tudhatták, hogy a mostani választásokra szükség lesz egy új jelöltre. Mint mondta, Kamala Harris egy báb volt, aki a női-, és gender kvóta miatt került oda ahová. Valójában az elmúlt négy évben semmilyen kiugró teljesítményt nem mutatott.  A demokraták Biden júniusi csúfos tévévitás leszereplése után tartott elnökjelölti castinggal pedig röhej tárgyává tették magukat.

Bolgár szerint ez hatalmas politikai hiba volt, hogy Bident nem léptették vissza már sokkal korábban. Teljesen érthetetlennek tartja, hogy a hatalmas demokrata establishmentben, a pártban a kormányzók, az államapparátusban lévők, a politikai tanácsdók mégsem voltak képesek lépni és nem tudták rávenni az elnököt a visszalépésre. Végül ez a tévévita kényszerítette visszalépésre és pánik lett úrrá a Demokrata Párton.

Zentai Péter erre azt mondta, a demokratáknak ott lett volna még a kaliforniai kormányzó Gavin Newsom vagy még inkább a Pennsylvaniai kormányzó Josh Shappiro, csak épp a történelem - konkrétan az izraeli-arab konfliktus - elsodorta a jelölését azzal, hogy Shappiro zsidó, aki erősen Izrael barát.  Amiatt nem merték indítani, mert féltek, hogy elveszítik az arab szavazókat.

Eközben a republikánusok már túl voltak a gender-kérdéseken, a latinó kérdésen, sőt arra mentek rá, hogy úgy fogják a latinók elleni hecckampánnyal megnyerni a választást, hogy a spanyol ajkúak is rájuk szavaznak a végén. És így is lett. Mi több, feketék szavazatait is bezsebelték, még New Yorkban is. Zentai szerint egyszerűen Trump kommunikációja jobb volt.

Bolgár György felidézte a kampányból, hogy míg Kamala Harris az emberi jogokról, a női jogokról és a demokráciáról beszélt, addig Trump a kis emberek problémáira fókuszált.

Bolgár György szerint ebből az jön le, hogy Harris-szel biztonsági játékot játszattak, ami nem volt elég a győzelemhez. Miközben, ha a szájába rágtak volna néhány markánsabb gondolatot, arról például, hogy milyen volt Trump első regnálása alatt a világ, akkor azt biztosan tudta volna közvetíteni.

A Megbeszéljük műsorvezetője azt mondta, maga is beleesett abba a hibába, hogy azt hitte, hogy az orbáni az önkényuralom kiépítésével, az Európa-ellenességével, a demokrácia lebontásával szemben elég lesz azt mondani, hogy demokráciát, tisztességet akarunk, Európához akarunk tartozni, és ez megmozdítja a magyarokat. De nem így lett, és ugyanez történt Amerikában is.

Zentai Péter nem ért egyet azzal, hogy Harrist okos emberek vették volna körül: példaként említette, hogy a demokrata jelöltet nem engedték a sajtó közelébe, csak néhány alákérdezős interjút engedtek vele csinálni, gyakorlatilag nem engedték be a ringbe. Zentai szerit ez óriási hiba volt. Erre mondta Bolgár, hogy ez a biztonsági játék.

Zentai azt is mondta, hogy míg Trump önazonos volt, addig Kamala Harris hamis.

 

 
Donald Trump 
Forrás: Pixabay
 

Ezekről is beszélgettek az amerikai elnökválasztás után néhány nappal a Világ urai című műsor résztvevői, Bolgár György, Szénási Sándor és Zentai Péter, a Klubrádió újságírói.

A teljes beszélgetést a lejátszóra kattintva hallgathatja meg! IDE kattintva pedig meg is nézheti az adást!

A világ urai
2024. november 11., péntek 19.00
műsorvezető: Szénási Sándor
szerkesztő: Selmeci János