Levendula - nemcsak illatos, finom is
5/06/2020 16:47
| Szerző: Kovács M. Veronika/Klubrádió
Az illatát sokan szeretik, de inkább a molyok jutnak róla eszünkbe, mint a gasztronómia. Pedig a levendula az egyik legsokoldalúbban, legváltozatosabban használt finom illatú gyógy-, fűszer- és dísznövény. Európába a rómaiak hozták be, az ókorban ez a növény a szépségápolás meghatározó növénye volt. Magyarországon az első levendula ültetvényt Bittera Gyula gyógynövényszakértő telepítette. A francia levendula meghonosításával világviszonylatban is elismert, kiváló minőségű terméket sikerült előállítania; a tihanyi levendula világhírűvé lett.
Csináljunk mondjuk egy levendulafagyit. Nem olyan nagyon bonyolult, kell hozzá fél liter tejszín, 2 dl méz, 3 evőkanál szárított levendula. A hozzávalókat lassan felforraljuk, majd levesszük a tűzről, és 15 percig pihentetjük. Átszűrjük és lefagyasztjuk.
De a levendula mehet pitébe is, ehhez vegyünk édes omlós tésztát, vagy csináljuk, meg 300 g lisztből, 200 g vajból, 100 g cukorból, 1 tojássárgájából. Ebbe megy majd a krém, amihez kell 20 dkg fehér csoki, 2 dl tejszín, 1 evőkanál levendulavirág. A tejszínt a levendulával melegítsük fel, legyen forró, de ne forrjon. Hagyjuk állni 20 percig, majd szűrjük le. Tördeljük bele és olvasszuk fel benne a fehércsokit. Legalább 3 órán át pihentessük a hűtőben, de az sem baj, ha az egész éjszakát ott tölti. A tésztát süssük készre egy piteformában és hűtsük ki. A krémet verjük fel, simítsuk a pitébe és díszítsük levendulavirággal.
A következő finomság a levendulás keksz egy igazi klasszikus. Kell hozzá: 1 evőkanál levendulavirág, 100 g puha vaj, 50 g porcukor, 1 csomag vaníliás cukor, 150 g finomliszt, ½ csomag sütőpor, 2 teáskanál vaníliaaroma. Kihabosítjuk a vajat a cukorral, beleszitáljuk a sütőporral elegyített lisztet, a porcukrot, a vanília aromát, majd hozzáadjuk a levendulavirágot. Jól összegyúrjuk. A tésztából hengert formálunk, és másfél, két órára berakjuk a hűtőbe. Amikor lehűlt, fél centis szeleteket vágunk belőle, ezeket sütőpapírral bélelt tepsiben 160 fokon, 20 perc alatt készre sütjük. Egy szép sütis dobozban, vagy egy lila szalaggal átkötve még ajándéknak is remek.
Az utolsó egy bonyolult édesség, de ha sikerül, akkor méltán lehetünk büszkék magunkra, és ráadásul valami nagyon finomat, is megkóstolhatunk. Szóval jöjjön a levendulás créme brulée. Kell hozzá: 7 db tojássárgája, 62 g kristálycukor, 150 ml 2,8%-os tej, 428 ml legalább 30%os habtejszín, 1 db vaníliarúd, 1 evőkanál levendula. Az elkészítéshez szükségünk lesz 2 nagyobb, vagy négy kisebb, lehetőleg kerámia brulée sütőformára és egy szakácsfáklyára. A tojásokat válasszuk szét. A sárgákban kevergetve olvasszuk fel a kristálycukrot, de arra vigyázzunk hogy ne legyen túl habos. A tejet, tejszínt a hosszában félbevágott vaníliarúddal és a levendulával lassan forraljuk fel. Ha felforrt, nagyon óvatosan nagyon vékony sugárban, folyamatos keverés mellett hozzáöntjük a tojásos keverékhez. Leszűrjük és a tálkákba töltjük. A formákat egy tepsibe tesszük, és roppant óvatosan vizet öntünk a formák köré. 110 fokra előmelegített sütőben 90 percig sütjük őket, amikor elkészültek úgy kell kinézniük, mint a pudingnak. A vízben hagyjuk kihűlni, majd jöhet a végső trükk. A créme brulée-ket kristálycukorral egyenletesen befedjük, ne legyen túl vastag, de mindenhová jusson. Ezután a szakácsfáklyával addig melegítjük a cukrot, míg karamell színű, és egyenletesen olvadt lesz. Ha sikerült, veregessük vállon magunkat és lássuk be: igazságtalan az élet több órányi összpontosítás, munka, alig másfél perc alatt tűnik el a műértő bendőkben.
2020. június 3. szerda 8:00
Szerkesztő-műsorvezető: Kovács M. Veronika.