Javaslat a sok-sok liszthez
29/03/2020 12:40
| Szerző: Klubrádió
Egyszer vége lesz a koronavírus járványnak is, és akkor a hatalmas vásárlási láz után vélhetően rengeteg háztartásban marad majd pár kiló felesleges liszt, mindenféle fajtából. Ezek között segít most eligazodni a Merőkanál.
A sokoldalú fogós
Leggyakrabban persze búzalisztet használunk, amit jószerével csak a búzamag belsejéből készítenek, tehát sem a mag héja, sem csíra nincs benne. Ez a már említett BL55, amiből bögrés és egyensúlysütiket, muffinokat és piskótákat, linzertésztát, készíthetünk, de használhatjuk rántáshoz, habaráshoz is.
A fogós, vagy rétesliszt, vagy ahogy a nagyi mondta, a grízes liszt, tényleg jó a rétesekhez, de nem csak ahhoz. Ezek a BF 50; BFF 55 jelölésű lisztek a finomlisztnél érdesebb tapintásúak és a sikértartalmuk is nagyobb. Gyúrt tésztákhoz, pogácsákhoz, főzésnél pedig például a nokedlihez használhatók, de a paprikás lisztbe forgatott ételek, vagy a sörtészta is finomabb lehet belőlük. A már említett sikérnek ugyanis főként a tészta rugalmasságában és nyújthatóságában van szerepe.
Nem okoz talán túl nagy meglepetést, hogy a kenyérlisztek, mint a BL 80 is, a kenyerek sütéséhez alkalmas. Ezek már több héjrészt tartalmaznak, a színük is sötéteb. A kenyér belőlük kívül roppanós, belül puha, rugalmas lesz.
A lisztfeltaláló igazsága
Az alternatív gabonákból készült őrlemények, úgymint a rozsliszt, RL 60 vagy RL 90 szintén kenyérhez használatos, de mivel alacsony a sikértartalma, célszerű más lisztekkel keverni. Van aztán a durumliszt, amely a mediterrán vidékeken termő durumbúza őrleménye. Magas a fehérjetartalma, és remek száraztészta készíthető belőle.
Graham-búza viszont nincs, a GL200-as jelű Graham-liszt egyfajta teljes kiőrlésű liszt, de a szemcsemérete nagyobb, így a szervezetbe került szénhidrát is csak lassan szívódik fel. Feltalálója, a 19. századi Amerika szülötte, a vegetáriánus Sylvester Graham a hosszú élet titkát látta az általa kifejlesztett tápláló lisztben. Abban mindenképpen igaza volt, hogy a Graham-lisztnek jobb a tápértéke, mert magasabb a vitamin-, ásványianyag- és rosttartalma; és gazdag folsavban, B-vitaminban továbbá káliumban, kalciumban, foszforban, magnéziumban, cinkben. Ebből kiváló rusztikus kenyereket és kekszeket lehet sütni.
Ehhez bármelyik jó
A következő recepthez kis túlzással bármelyik liszt jó. Sőt, a legolcsóbb, legegyszerűbb liszt a legjobb, hiszen ennél az ételnél a lisztet nem az ételbe, hanem az étel köré tesszük, ami arra szolgál, hogy a hús finom, szaftos maradjon
A jó tanácsolat a fenti lejátszóra kattintva meg is hallgathatja. Jó étvágyat kíván a szerkesztő: Kovács M. Veronika!
2020. március. 25., szerda 06.35
szerkesztő-műsorvezető:Kovács. M. Veronika