„Köszönjük
Publicisztika
Lehetett volna ezt máshogy? - Selmeci János jegyzete
Publicisztika

Lehetett volna ezt máshogy? - Selmeci János jegyzete

Az a kérdés, hogy lehetett volna ezt máshogy, jobban, élhetőbben csinálni, vagy az ország történelméből, társadalmi viszonyaiból nem következik más, csak a stagnálás, és az a hatalmi berendezkedés, mint az ország kormányzásának egyetlen működő, ám de leginkább a semmibe vezető módja, ami az elmúlt tizennégy évben kialakult, megszilárdult, és sajnos legitimációt is nyert?

Bort, búzát, akkumulátort - Rózsa Péter jegyzete
Publicisztika

Bort, búzát, akkumulátort - Rózsa Péter jegyzete

Az egyik csúsztatás a mai orbáni definícióban, hogy a forint árfolyama és a magyar gazdaság állapota között különbséget téve, a pénzromlásért a spekulánsok felelnek. És a magyar gazdaság egyre romló eredményeiért vajon ki, vagyis, hogy az 2022-es gazdasági teljesítményéhez szinte képest minden szektor alulmarad, az autóiparra épített orbáni csoda finoman szólva is halványulóban van, a visszafogott állami beruházások mellett gyárleállás, létszámcsökkentés egyre-másra, és persze az élelmiszerinfláció megint kúszik felfelé.

Schengen - Józsa Márta jegyzete
Publicisztika

Schengen - Józsa Márta jegyzete

Józsa Márta jegyzetében felidézi, hogy 2007. december 21-én ott volt az ünnepen, amikor Sátoraljaújhely egyik utcájának két országban élő lakói egymás nyakába borultak, jöttek-mentek a korábban sorompó-őrizte Ronyva-hídon ide-oda, mintha nem volna holnap. Holnap is szabad. Feltehetően hasonló jelenetek játszódnak majd le január elsején a román-magyar, meg a bolgár-román, meg a bolgár-görög határon is, ekkor léphet be végre e két ország a schengeni övezetbe.

A szegények is esznek csokit – Selmeci János jegyzete
Publicisztika

A szegények is esznek csokit – Selmeci János jegyzete

A kasszánál egy férfi fizet és közben a feleségét szidja, "huszonkétezer forint hallod, neked meg még kellett az a rohadt arckrém" – mondja neki "mások bezzeg a dubai csokit is meg tudják venni" tromfol a nő, és egyikük sem látja, ahogy a kasszás hang nélkül eltátogja, hogy a szegények.

Kecsketej – Szénási Sándor jegyzete

17/08/2024 15:05

| Szerző: Szénási Sándor/Klubrádió

 | Szerkesztő: Szikora Gábor

Az orosz kecske észak-koreai vizitációja a tejecske mellett igazából azt jelenti, hogy egy gyilkos hajlamú, ön-és közveszélyes hatalomról számos kötelék oldódik le, és elindulhat azon az úton, amelynek a végén minden romlott, pusztító, mocskos tulajdonsága tudomásul lesz véve, persze a szuverenitások iránti tolerancia jegyében.

2024. augusztus 17. Hetes Stúdió-részlet (2024.08.17. Szénási Sándor jegyzete)
03:14
00:00
Mai előadásunkban azzal foglalkozunk, hogy a diktátorokban is felfedezhető emberi vonás, mármint a szónak a humanista értelmében, mert ugye a vérszagú képletben utazó diktátor is ember, csak tán nem éppen az a szeretetre méltó fajta.

Az történt, hogy Putyin, majdnem minden oroszok elnöke kecskéket küldött Kim Dzsongun-nak, minden koreaiak majdnem feleurának, rajta keresztül pedig egyenesen Kim népének, hogy ezúton is segítse táplálni, erősíteni, vagy pusztán csak életben tartani a mondott nép testét, ami az időről-időre elkövetkező nagy éhínségek idején egyáltalán nem magától értetődő teljesítmény.

Putyinnak a leningrádi régióból érkező 423 nőstény és 15 bakkecskéje, illetve az előbbiek teje tehát figyelmes, mondhatni gyengéden népbarát ajándék, bár, szándéktalanul lehet sértés is, amennyiben ráirányítja a figyelmet arra, hogy Észak-Korea talán mégsem egészen az a paradicsom, aminek a Kimnek írt új dalban megéneklik. Abban, amiben a vezetőt az ország „ barátságos apjának” nevezik. Apukának pedig tudnia kell, hogy fogadott családjában minden hatodik öt év alatti gyerek alultáplált. A felnőttek is, de ők ezt már megszokták, megszerették. Megszökni kevés az esély.

Mindegy, az orosz kecske nem harci állat, békésen mekeg, tejet ad, és, mint arra a Yonhap dél-koreai hírügynökség rámutat, jele a mélyülő együttműködésnek. Kifogása nem lehet senkinek. Persze, hogy a kecskevonaton érkeztek-e precíziós fegyverek is, cserébe Kim lőszeradományáért, azt nem tudni, de ne legyünk naivak. Putyin azzal, hogy több, az ENSZ által Észak-Koreával szemben kötelezően előírt szankciót felrúgott, hogy kölcsönös védelmi szerződést kötött vele, hogy szerepet szán neki az új orosz nukleáris doktrínában, és gazdaságilag is erősíti, megszünteti egy latorállam elszigeteltségét, és kiengedi a fényre.

Persze nem kérdés, similis simili gaudet, hasonló a hasonlónak örül, Oroszország sem más, csak az ilyen nagydarab országokat nem szokták latorállamnak nevezni, ki tudja, miért nem. Ezzel együtt az orosz kecske koreai vizitációja a tejecske mellett igazából azt jelenti, hogy egy gyilkos hajlamú, ön-és közveszélyes hatalomról számos kötelék oldódik le, és elindulhat azon az úton, amelynek a végén minden romlott, pusztító, mocskos tulajdonsága tudomásul lesz véve, persze a szuverenitások iránti tolerancia jegyében. Kim népe ilyen, ezt szereti, ne zavarjuk benne.

Putyin egyébként legutóbb egy részben dél-koreai alkatrészekből összerakott luxus limuzint ajándékozott észak-koreai elvtársának, már a másodikat amúgy. Egy kecskenyáj ide, két Aurus Senat limuzin oda, ilyen a világ rendje.

Szénási Sándor jegyzete a Hetes Stúdió 2024. augusztus 17-i adásában hangzott el. Kiemelt kép: MTI/EPA/Szputnyik/Orosz elnöki sajtószolgálat/Vlagyimir Szmirnov