„Köszönjük
Publicisztika
Lehetett volna ezt máshogy? - Selmeci János jegyzete
Publicisztika

Lehetett volna ezt máshogy? - Selmeci János jegyzete

Az a kérdés, hogy lehetett volna ezt máshogy, jobban, élhetőbben csinálni, vagy az ország történelméből, társadalmi viszonyaiból nem következik más, csak a stagnálás, és az a hatalmi berendezkedés, mint az ország kormányzásának egyetlen működő, ám de leginkább a semmibe vezető módja, ami az elmúlt tizennégy évben kialakult, megszilárdult, és sajnos legitimációt is nyert?

Bort, búzát, akkumulátort - Rózsa Péter jegyzete
Publicisztika

Bort, búzát, akkumulátort - Rózsa Péter jegyzete

Az egyik csúsztatás a mai orbáni definícióban, hogy a forint árfolyama és a magyar gazdaság állapota között különbséget téve, a pénzromlásért a spekulánsok felelnek. És a magyar gazdaság egyre romló eredményeiért vajon ki, vagyis, hogy az 2022-es gazdasági teljesítményéhez szinte képest minden szektor alulmarad, az autóiparra épített orbáni csoda finoman szólva is halványulóban van, a visszafogott állami beruházások mellett gyárleállás, létszámcsökkentés egyre-másra, és persze az élelmiszerinfláció megint kúszik felfelé.

Schengen - Józsa Márta jegyzete
Publicisztika

Schengen - Józsa Márta jegyzete

Józsa Márta jegyzetében felidézi, hogy 2007. december 21-én ott volt az ünnepen, amikor Sátoraljaújhely egyik utcájának két országban élő lakói egymás nyakába borultak, jöttek-mentek a korábban sorompó-őrizte Ronyva-hídon ide-oda, mintha nem volna holnap. Holnap is szabad. Feltehetően hasonló jelenetek játszódnak majd le január elsején a román-magyar, meg a bolgár-román, meg a bolgár-görög határon is, ekkor léphet be végre e két ország a schengeni övezetbe.

A szegények is esznek csokit – Selmeci János jegyzete
Publicisztika

A szegények is esznek csokit – Selmeci János jegyzete

A kasszánál egy férfi fizet és közben a feleségét szidja, "huszonkétezer forint hallod, neked meg még kellett az a rohadt arckrém" – mondja neki "mások bezzeg a dubai csokit is meg tudják venni" tromfol a nő, és egyikük sem látja, ahogy a kasszás hang nélkül eltátogja, hogy a szegények.

Kém-over – Hardy Mihály jegyzete

3/08/2024 15:10

| Szerző: Hardy Mihály/Klubrádió

 | Szerkesztő: Vikár Anna Flóra

Érdemes itt egy pillanatra megállni és felidézni, hogy kiket is akart Oroszország visszakapni az élmúlt évtizedekben soha nem látott méretű fogolycserében, mert hogy a KGB utódja, az FSZB sem hagy senkit az út szélén.

2024. augusztus 03. Hetes stúdió - részlet l Hardy Mihály jegyzete 2024.08.03.
04:29
00:00
A mostani kelet-nyugati fogolycseréhez nem kellett Berlinbe menni a Kémek hídjának is nevezett Glienicker Brückére vagy a Checkpoint Charlie-hoz, elég volt az ankarai repülőtér. Igaz, nincs már Berlini fal, a határmezsgye a civilizált Nyugat és az orosz-szovjet birodalom között legalább 1600 kilométerre keletebbre tevődött. Valahová a Dnyeper folyó partjára, ahol ukrán és orosz csapatok néznek farkasszemet. És a mostani fogolycsere annyiban is más, hogy ezúttal nem kémeket cseréltek ki a másik oldal kémeire, mint annak idején Gary Powers U-2-es kémrepülőgép pilótát Rudolf Ábel szovjet ezredesre. A héten az Oroszország által túszként lefogott és megvádolt amerikai újságírót és számos emberi jogi aktivistát cseréltek ki az amerikaiak, a németek, a belgák és a szlovénok által elfogott orosz bérgyilkosokra, számítógépes hackerekre és egyéb elítélt bűnözőkre.

Érdemes itt egy pillanatra megállni és felidézni, hogy kiket is akart Oroszország visszakapni, mert hogy a KGB utódja, az FSZB sem hagy senkit az út szélén, feltéve, ha tartani tudja a száját. Ha nem, óhatatlanul kiesik majd egy kilencedik emeleti ablakból. Vagyim Kraszikov például éppen életfogytiglani börtönbüntetését töltötte, amiért Berlinben a nyílt utcán fejbelőtt egy emigrációban élő csecsen-grúz vezetőt. Egy másik oroszt, Vlagyiszlav Kljusint Svájcban fogtak el és adták ki az Egyesült Államoknak, ahol 93 millió dolláros banki sikkasztást bizonyítottak rá az orosz katonai hírszerzés, a GRU kötelékékbe tartozó kémre.

Fogolycsere a Nyugat és Oroszország között
 
 Vlagyimir Putyin orosz elnök (j) fogadja a Nyugat és Oroszország között lezajlott fogolycsere során szabadon engedett orosz állampolgárokat a Vnukovó nemzetközi repülőtéren 2024. augusztus elsején.  l
 Fotó: MTI/EPA/Szputnyik pool/Mihail Voszkreszenszkij
 

Emlékszünk még a Szergej Viktorovics Szkripalra, akit lányával együtt „Novicsok” nevű idegméreggel akart elpusztítani az orosz hírszerzés Nagy-Brittaniában vagy Alekszander Litvinyenkóra, a volt orosz kémre, aki átállt és később egy radioaktív sugárzó anyaggal, polóniummal tették el láb alól. Az elkövetők gyorsan visszatértek Oroszországba, és volt, akiből Putyin pártjában csináltak parlamenti képviselőt – egyfajta jutalmul.

A mostani fogolycserét évek óta tartó titkos tárgyalások előzték meg, amik sokszor megfeneklettek: Például amikor kiderült, hogy az egyik értékes orosz fogoly, akit szintén szerettek volna Nyugatra juttatni, Alekszej Navalnij hirtelen meghalt egy sarkvidéki börtönkolóniában. A mostani sikeres fogolycserében végül számos orosz ellenzéki aktivista szabadult ki, köztük a legismertebb Vlagyimir Kara-Murza, aki mindvégig Oroszország Ukrajnát ért agressziója ellen foglalt állást.

Mindez akár egy netflixes kémfilm forgatókönyve is lehetne, ha nem ez lenne a rideg valóság. Oroszország pontosan olyan terrorista-tússzedő államként viselkedik, mint Irán vagy Észak-Korea, mint a Hamasz vagy a Hezbollah. Csak azért zárt börtönbe amerikai és más állampolgárokat, hogy azokat aztán tárgyalási alapként használhassa fel a saját bérgyilkosai és fegyverkereskedői kiszabadítására.

Ennek a kiterjedt nemzetközi tapasztalatnak, mondhatni a tényeknek a tükrében kell a héten bejelentett újabb magyar intézkedésre tekinteni. Nevezetesen, hogy ún. nemzeti kártyát és ezzel szabad schengeni mozgást kaphatnak orosz és belarusz állampolgárok Magyarország kormányától. Hogy erre – állítólag – a Paks II. projekt szakembereinek beutaztatásához van szükség – nyilvánvaló humbug. A diplomáciai védettséggel megtámogatott orosz kémbank ügye sem ült el még egészen, máris itt van az újabb, a teljes schengeni rendszer megtorpedózását célzó magyar tervezet. Amire logikus és törvényes válasz lenne, ha Ausztria, Szlovákia, Szlovénia és Horvátország visszaállítaná a teljes határellenőrzést a magyar határon. És amíg a tízórás sorokban vesztegelnénk a kilépésre várva, elgondolkodhatnánk azon: vajon mennyit ért Orbán Viktor ígérete arról, hogy támogatjuk Románia csatlakozását a schengeni rendszerhez?!

Hardy Mihály jegyzete az augusztus 3-i Hetes stúdióban hangzott el.