„Köszönjük
Publicisztika
Igazság a paywall mögött (sincs) – Selmeci János jegyzete
Publicisztika

Igazság a paywall mögött (sincs) – Selmeci János jegyzete

Az igazság persze egy, sőt tíz másodpercben sem mondható el, néha egy kiváló újságíró hosszú cikke vagy riportja, és három megszólaltatott szakértő is kevés ahhoz, hogy bármire is jussunk egy bonyolult kérdésben, amiről egy narancsszínű politikus, államilag széttámogatott kormány-progapandista vagy egy mezei tiktokker tíz másodperc alatt világgá üvölti a maga igazságát.

Diplomácia a ZOO-ban - Józsa Márta jegyzete
Publicisztika

Diplomácia a ZOO-ban - Józsa Márta jegyzete

A ma már soha nem emlegetett – bár papíron még létező – el nem kötelezett országok jobbára nagy pompával utazgató államfői nem ritkán tértek haza egy-két elefánttal a puttonyukban. Lásd Josip Broz Titonak az adriai Brioni szigetén harmadik világbéli királyi és főkormányzói adományokból létrejött egykori magánállatkertjét.

Több lekvárt a madzagra - Dési János jegyzete
Publicisztika

Több lekvárt a madzagra - Dési János jegyzete

A szuvizáshoz először is egy főhatóság kell, aztán gellérthegyi irodák, autók, fizetések, kutatóintézet, egy-két 3/3-assal - ha mindez megvan, akkor lehet bőkezű pr- és reklám-megrendeléseket adni az udvari beszállítónak, akinél tutira jó helyen van az a pár milliárdocska, amit arra fordítunk a nép pénzéből, hogy a népet hülyítsük.

Gesztenye – Józsa Márta jegyzete
Publicisztika

Gesztenye – Józsa Márta jegyzete

A sültgesztenye-szezon piaci fejleményei is érzékletesen mutatják, mennyit ér a kormány családbarát politikája. Erről is ír jegyzetében Józsa Márta, aki szerint, ha megértjük, hogy rengeteg felnőtt nem eszik azért, hogy a gyerekeknek jusson élelmiszer, akkor nyilván azon sem lepődik meg senki, hogy százezer forint rendkívüli kiadás milliók számára jelent megugorhatatlan összeget.

A Pinocchio-miniszter - Hardy Mihály jegyzete
Publicisztika

A Pinocchio-miniszter - Hardy Mihály jegyzete

Gulyás Gergely miniszter mindenesetre orbitálisat tódított, amikor azt állította, hogy a hackerek kezébe került adatok között nincsenek igazán fontos vagy érzékeny adatok. Pinocchio-miniszter alighanem ismét hülyének néz bennünket, csak az ő orra nem nő olyan gyorsan, mint a hazudós fabábué.

Narancs piramis – Kárpáti Iván jegyzete

30/07/2024 18:04

| Szerző: Kárpáti Iván

 | Szerkesztő: Ivánkai Márk

Nem foglalkoztak vele, de a Fidesz vezére levezette a maga módján azt is, hogy miért lapátolták ki az állami pénzt 1000 milliárdos nagyságrendben a családnak és a barátoknak. Valamiféle piramist vázolt, aminek a tetején a nagy és erős nemzeti vállalatok vannak, amik nemzetközi szinten is megállják a helyüket. Aha. Beton. Azt tudunk termelni közpénzből.

2024. július 30. Esti gyors-részlet (2024.07.30. Kárpáti Iván jegyzete)
02:13
00:00

Kijöttek a siralmas GDP-adatok, úgy látszik, ezen még a KSH sem tud nagyon szépíteni. Ennek kapcsán emlékezzünk meg Orbán Viktor tusnádfürdői kinyilatkoztatásának egy olyan részéről, amivel nem nagyon foglalkoztak. A világok harca-vízió fárasztóan hosszú és némileg csapongó levezetése mellett a miniszterelnök ismét megerősítette: maradunk összeszerelő nemzet. "Termelni” fogunk.

Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy alacsony hozzáadott értékű részmunkákat végzünk, alacsony bérekért, hatalmas állami támogatással. Aztán ha a világgazdaság éppen rossz irányba indul, vagy csak valamire éppen nincs kereslet, akkor az nálunk azonnal beüt, lásd a mai adatokat. Most éppen nem kell annyi akkumulátor, mert nem fogynak a villanyos autók, Orbán pedig erre tett fel mindent.

Lehet, hogy pár év múlva új lendületet vesz az iparág, de pont ez a lényeg, minket ez évről évre megrángathat. Szintén nem foglalkoztak vele, de a Fidesz vezére levezette a maga módján azt is, hogy miért lapátolták ki az állami pénzt 1000 milliárdos nagyságrendben a családnak és a barátoknak. Valamiféle piramist vázolt, aminek a tetején a nagy és erős nemzeti vállalatok vannak, amik nemzetközi szinten is megállják a helyüket. Aha. Beton. Azt tudunk termelni közpénzből.

Nulla innováció, már régen nincsenek a világban, de legalább Európában figyelmet keltő magyar startup cégek, amikből aztán nemzetközi szinten ismert márkák lesznek. Amikor egy Bolt taxit hívunk Budapesten, akkor egy észt vállalkozás rendszerén keresztül tesszük ezt, ami már 40 országban működik, több száz városban. Ha pedig valaki használt ruhát adna el a neten szerte a világban, akkor pedig egy másik balti országból, Litvániából indult cég jóvoltából teheti ezt meg. Milliárd dolláros bizniszek, olyan helyekről, amik néhány évtizede még a Szovjetunió részei voltak és jóval kevesebben lakják, mint Magyarországot.

De nekik nincs is ilyen remek gazdasági piramisuk.

Kárpáti Iván jegyzete az Esti gyors 2024. július 30-i adásában hangzott el.