Az aranyrizs nem rizsa!
17/08/2024 06:13
| Szerző: Timár Ágnes/Klubrádió
| Szerkesztő: Szikora Gábor
Szembenállástól szembenállásig vezetett a Galaxis kalauz ezen a héten. A GMO ellenzői és támogatói közötti konfliktusok egyike bontakozott ki, majd utánajártunk, mitől lesz egyes kifejezéseknek a szaknyelvben és a köznyelvben egymásnak ellentmondó jelentése. Mindeközben a veszélyeztetett banán megmentésének tervét is vázoltuk.
A 286. epizódban folytattuk a beszélgetést dr. Duda Ernő molekuláris biológia professzorral, aki hangsúlyozta, hogy a módszer a még mindig sok indulatot kiváltó génmódosításon alapul. Elmondta, hogy a repce, illetve a szója már 20-30 éve génmódosított változatában kerül közvetetten a tányérunkra.
Kiemeltük az aranyrizs történetét, amely sokkal összetettebb, de lényegében egy olyan génmódosított növényről van szó, amely segítene a fejlődő országoknak élelemhez és vitaminhoz jutni, ugyanakkor a Greenpeace és más hasonló zöld szervezetek sorozatosan ellehetetlenítik az akciót, habár kiderült minden kritikai felvetésükről, hogy ebben a konkrét esetben nem megalapozott.
A történet több évre nyúlik vissza, és ahogy látjuk, még bőven nem ért véget.
A Fülöp-szigetek a világon elsőként engedélyezte ugyan az aranyrizs termesztését 2021-ben, idén májusban egy helyi bíróság mégis felfüggesztette a termesztési engedélyét, a Magyar Hang cikke szerint. A kormány, amely korábban kiadta az engedélyt, várhatóan fellebbezést fog benyújtani a döntés ellen.
Mivel az ellenzők tüntetései, figyelemfelhívásai az elszánt civil tagok nagy száma miatt igen hatékony, nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy miként érik el a környezetvédelem iránt érdektelen átlagembert is. Egyrészt nyilván vannak olyan zöld akciók, amelyek mellett jogosan áll ki akár a Greenpeace is. Ezt jellemzően olyan módon teszik, hogy bekerüljenek a híradásokba, és ha még eredményt is elérnek, imponáló lehet sokak számára. Másrészt sokszor olyan jelentéktelennek tűnő, de annál hatásosabb módszereket alkalmaznak a kommunikációban, mint egyes kifejezések használata vagy épp mellőzése.
Horváth Péter Iván nyelvésszel, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem anglisztika és germanisztika tanszékének vezetőjével a folytatásban erről beszélgettünk, illetve egyes kifejezések jelentésváltozásáról, attól függően, hogy a szaknyelv vagy a köznyelv használja.
Több példát vettünk sorra, elsőként arról a tudatos döntésről volt szó, hogy éppen a génmódosítás vagy a génmanipuláció kifejezést használja valaki.
A műsort a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.
2024.08.14., szerda 15:00
Szerkesztő/Műsorvezető: Timár Ágnes