„Köszönjük
Megbeszéljük...

Baranyi: A diákok támogatása nemzeti minimum

29/10/2024 20:01

| Szerző: Klubrádió/Vikár Anna

Ha az olyan, költségvetési szempontból marginális ügyekben sem sikerül megegyezni, mint a diákok támogatása, akkor mi lesz a fajsúlyosabb döntéseknél? – tette fel a kérdést Baranyi Krisztina a Megbeszéljükben. A ferencvárosi polgármester szerint félő, ha nem sikerül a Fővárosi Közgyűlés törvényes működését biztosítani, akkor a kormányhivatal elfoglalja a fővárost, pedig a mostani vezetésnek 70 százaléknyi ellenzéki szavazó adott bizalmat.

2024. október 29. Megbeszéljük - részlet l Baranyi Krisztina 2024.10.29.
13:14
00:00
Az volt az ígéret, hogy ügyek mentén működik együtt mindenki. Ha már a politikailag, a város működtetése, költségvetése szempontjából marginális, szimbolikus ügyekben sem tudnak egyetértésre jutni az ellenzéki városvezetéssel, akkor mi lesz a fajsúlyosabb döntéseknél? – tette fel a kérdést Baranyi Krisztina a Megbeszéljükben, annak kapcsán, hogy a Fidesszel együtt a Tisza és Vitézy frakciója is leszavazta a diákszervezeteket támogató javaslatcsomag napirendre tűzését a Fővárosi Közgyűlésben, ahogy korábban egy átláthatósági csomagot is elkaszáltak.  

Ferencváros polgármestere, aki a Kutyapárt listájáról bejutott a közgyűlésbe is már a testület megalakulása előtt többször figyelmeztetett arra, hogy a pártpolitikai versengés nem tesz majd jót a város ügyeinek. A városlakók érdekében sok esetben azonnal kell döntést hozni és hihetetlenül felelősségteljesnek kell lenni ahhoz, hogy a város működőképes maradjon a kormányzati elvonások ellenére is – mondta Baranyi, hozzátéve, hogy nem tud mást tenni, mint, hogy mostmár konkrét ügyek, döntések mentén mutat rá az aggodalmára.

Sokkal nagyobb probléma lesz, ha nem tudnak megegyezni a szervezeti és működési szabályzatról, a főpolgármester-helyettesekről, az igazgatósági és felügyelőbizottsági tagok kinevezéséről. Ezek kellenek ahhoz, hogy a kormányhivatal ne foglalja el a fővárost – mondta Baranyi. A mostani állapot ugyanis nem törvényes, ha ez sokáig fennáll, akkor egy idő után a kormányhivatal fog kijelölni helyettest, esetleg beültet majd képviselőket, végső esetben pedig az országgyűlés fel is oszlathatja a közgyűlést, miközben Budapesten 70 százaléknyi ellenzéki szavazó adott bizalmat ennek a vezetésnek – magyarázta a polgármester. Úgy tűnik, ez sem elég ahhoz, hogy Budapest szabad maradjon – tette hozzá. 

Mint arról korábban beszámoltunk, hétfőn a Fővárosi Közgyűlés napirendjét tárgyaló bizottság leszavazta azt a diákszervezeteket támogató javaslatcsomagot, amelyet a diáktüntetések szervezésében részt vevő ADOM Diákmozgalom, az Egységes Diákfront és a Fridays For Future Magyarország ötletei alapján terjesztett be Karácsony Gergely főpolgármester.

Többek között olyan javaslatok szerepeltek a 25 pontos csomagban mint, hogy a diákok kapjanak segítséget a fővárostól érdekképviseleti szerv létrehozására, ingatlant közösségi tér kialakítására, legyen átfogó program a fiatalok számára mentálhigéniés segítség nyújtására vagy épp, hogy mehessenek kedvezményesen színházba.

A javaslatcsomag napirendre tűzésének leszavazása után Baranyi Facebook-bejegyzésében arról írt, megdöbbent, hogy Vitézy, a Fidesz és a Tisza újra összeállt és azzal az indokkal utasította el a diákok támogatását, hogy az érintett szervezetek Karácsony mellett kampányoltak az önkormányzati választásokon. Erre aztán politikusi kommentháború tört ki a ferencvárosi polgármester posztja alatt: Magyar Péter állítja, azért nem szavazták meg, hogy napirendre kerüljön a javaslat, mert az ötleteket adó szervezetek csak a diákok néhány százalékát képviselik, szerintük pedig az érintettek szélesebb körét lefedő közösségek javaslatait kéne összegyűjteni. Vitézy Dávid szerint előkészítetlenek a javaslatok és nincs is fedezetük. Minderre már a diákszervezetek is reagáltak, részben azzal, hogy „más diákszervezet nem nagyon tud szabad szemmel látható aktivitást felmutatni az elmúlt két évben", részben azzal, hogy az önkormányzati választások előtt felkeresték főpolgármester- illetve kerületi polgármesterjelölteket programjukkal és éppen azért támogattak bizonyos jelölteket, mert azok elfogadták a javaslataikat, többek között Vitézy is – számolt be a Telex

A diákszervezetek éveken keresztül kitartóan küzdöttek a jogaikért, a tanáraik jogaiért, a káros oktatáspolitika ellen, kint voltak hóban-fagyban, tömegeket mozgattak meg – leegyszerűsítve az Orbán-rendszer ellen tiltakoztak. Mindannyian láttuk, hogyan bántak ezekkel a 15-16 évesekkel, hogy lefújták őket gázspray-vel, tonfával ütötték őket. Ha ezek a mozgalmak nem ellenzékiek, akkor kérdem én, hogy mi az? Ha ezeket a mozgalmakat nem kéne támogatnunk, akkor mit kéne? – tett fel újabb kérdéseket Baranyi, aki szerint a diákok támogatása nemzeti minimum kellene, hogy legyen. 

Magyar kedd délután – nagyjából a Baranyi-interjúval párhuzamosan – Facebook-oldalán jelezte, a Tisza budapesti frakciója egyeztetett a három javaslattevő diákszervezettel és abban állapodtak meg, hogy a közgyűlés elé kerülő előterjesztéshez módosítást javasolnak majd, mégpedig azt, hogy a főpolgármester minden budapesti középiskolának és diákszervezetnek küldje ki véleményezésre és kiegészítésre az eredeti csomagot, a Tisza pedig vállalná, hogy év végéig összefésüli ezeket.

Baranyi szerint a diákok ügyének leszavazása súlyosabb, mint az átláthatósági és korrupcióellenes csomagé, amit a Kutyapárt terjesztett be még az alakulóülésre. Ugyanakkor ott is furcsállta a Tisza és a Vitézy-féle frakció ellenérveit. A javaslat része volt, hogy szakértőként vonják be a Transparency International Magyarországot, a K-Monitort és az Átlátszót. A legenyhébb kifejezés volt, hogy ezek külföldről finanszírozott szervezetek, de előkerült persze Soros neve is – mondta Baranyi, aki úgy látta, hogy míg a Fidesz keményebben, a Tisza szofisztikáltabban fejezte ki nemtetszését. Utóbbi frakció képviselői például a diákszervezetek esetéhez hasonlóan azt fogalmazták meg, hogy szélesebb körből kellene véleményeket bekérni. Alternatív javaslatokkal viszont azóta sem jelentkeztek – számolt be Baranyi, aki szerint nem derült ki, hogy a Tiszának más baja lenne ezekkel a szervezetekkel, mint a kormánypártnak.

A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.

Megbeszéljük.../interjú Baranyi Krisztinával
2024. október 29., kedd 17:24
Riporter: Bolgár György