Gégény István: Vége van a politikai kereszténység időszakának
5/12/2024 23:48
| Szerző: Klubrádió
| Szerkesztő: Szikora Gábor
Gégény István teológus, a Szemlélek magazin lapigazgatója a minden egyházi tevékenységtől eltiltott pap ügyéhez kapcsolódóan azt mondta: rövid időn belül már több ilyen ügy volt, szerinte vége van a politikai kereszténység időszakának, legalábbis annak, amikor ez prosperált, amikor az állam és egyház mondhatni „beteges, bűnös” együttműködést valósított meg.
Pajor András atyáról a Válasz Online csütörtökön azt írta, ellene folytat eljárást gyermek- és ifjúságvédelmi ügyben a katolikus egyház. A lap szerint nem konkrét pedofil aktusokról lehet szó a zuglói Kassai téri templom plébánosa esetében, hanem „ministránsfiúk szisztematikus betöréséről, megalázásáról; hatalommal, tekintéllyel való visszaélésről, aminek volt szexuális dimenziója is.” egyházi forrásokra hivatkozva írja, hogy az eddig ismeretlen pap ellen zajló eljárás Pajor atya ellen van folyamatban. A plébános a kormány hangos támogatója, akit éppen tavaly tüntettek ki, akkor Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettessel is pózolt.
Gégény István teológus, a Szemlélek magazin alapító-szerkesztője erről a Megbeszéljük adásában azt mondta: az elmúlt rövid időszakban nagyon sok dolog történt, ami összefüggésbe hozható a katolikus egyházzal vagy a politikai kereszténységgel. Gátszakadásról még nincs szó, viszont repedezik valami vaskos búra, ami „rá van erőszakolva a katolikus egyház magyarországi intézményrendszerére”.
Rövid időn belül a harmadik olyan személy diszkreditálódik, aki a kormányzat felé is nagyon elkötelezett: a Karmelita kolostort korábban felszentelő Bese Gergő és a csütörtöki sajtóhírekbe bekerült Pajor András mellett Tóth Tamás, a püspökkari konferencia titkára bukott ki nemrég fontos pozícióból. „Hogy egy néhány nappal ezelőtti politikusi szlogent idézzek, vége van”, fogalmazott Gégény István. Szerinte vége van a politikai kereszténység időszakának, legalábbis annak, amikor ez prosperált, amikor az állam és egyház mondhatni „beteges, bűnös” együttműködést valósított meg. Ha ilyen tempóban jönnek ezek a bejelentések, folyamatok, felfüggesztések, az nagyon elszomorító lehet a politikai kereszténység híveinek, korabeli békepapoknak, de a társadalomnak, a hiteles kereszténységnek örömhír, ő legalábbis így fogadta – fűzte hozzá.
Részletezte: a korábbi, évszázadokon át fennálló szokásvallásosságtól, hogy az ember járjon el templomba, mert vasárnap van, tisztelje a papot, mert tisztelendő, egyrészt sokan kezdenek eltávolodni, ez a legutóbbi népszámlálási adatokon is látszik, másrészt tudatos hitélet kezd kibontakozni, amely rákérdez a dolgokra és nem hisz el mindent bemondásra. Ez pedig a hiteles kereszténység számára nem veszteség, ezeknek a sebeknek, defektusoknak a kiderülése erősíti azt. A Pajor Andrásról szóló írást megjelentető Válasz Online cikkében említi, hogy Dobszay Benedek ferences szerzetes (Gégény István jelezte, hogy jó barátjáról van szó) őszinte, nyitott, megértő kommunikációs stílusa adott erőt az illető egyházi személy áldozatainak, hogy feljelentést tegyenek, tehát fontos a kultúraváltás – húzta alá.
Rossz példát is tudott mondani: szerdán a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia kiadott egy közleményt, amelynek van ugyan köze a gyermekvédelemhez, de nagyon „múlt idejű stílusban” íródott. Még nem történt meg az a bizonyos gátszakadás, amelyre a beszélgetés korábbi szakaszában is utalt a teológus, de repedeznek a falai ennek az építménynek, és sokan bíznak abban, hogy ez a folyamat egyre inkább megállíthatatlan lesz és gyógyulást fog hozni a társadalomnak, azon belül a katolikus egyháznak.
Azt mondta: ennek a változásnak a hátterében nem generációs különbség áll, hanem meggyőződése szerint Ferenc pápa nagyon konkrét cselekedetei, iránymutató szavai járultak hozzá, ahogy bocsánatot kér, ahogy megváltoztatta az egyházi szabályozást, még szigorúbbá téve a visszaélések eltussolásának szankcionálását. Magyarországon pedig elmondása szerint a katolikus egyház vezetése „megújulásért kiállt”. Amíg nem lesz Ferenc pápához hasonló lelkületű vezetése a magyar katolikus egyháznak, addig csak sebekről, konfliktusokról, ütközésekről, szégyenről beszélhetünk. Ha olyan egyházi vezetők jönnek, mint amit Ferenc pápa képvisel – az őszinteség, az elszámoltathatóság, az áttekinthetőség – az pozitív változást hoz majd, vélekedett Gégény István.
A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.
2024.12.05., csütörtök 17:20
Riporter: Bolgár György