Hangzó névjegyek
8/02/2025 17:49
| Szerző: Timár Ágnes/Klubrádió
A beszédmód identitást jelölő képességétől a helyváltoztatásra megjelenő tájszóláson át Henry Higgins professzor fonetikai kísérletéig vezetett a Galaxis kalauz ezen a héten. Útközben annak is utánajártunk, hogy mire jó a shaw-i ábécé.
Horváth Péter Iván, nyelvész ebben azt mondta el, milyen nagy mértékben befolyásolhatja a dialektus kialakulását, a környezet, és hogy az iskolába milyen háttérrel érkeznek a gyerekek, akik aztán a különbségeket nem korrigáló, hanem legfeljebb azonos oktatást kapnak.
A 308. epizódban ennek kapcsán kiderült, hogy az Egyesült Államokban egy kutatásban arra kerestek választ, vajon tényleg eredményesebbé válnak-e azok a diákok, akikkel úgy foglalkoznak a pedagógusok, mint a jövő szellemi vezetőivel, vagyis magasabb elvárásokat támasztanak velük szemben, ugyanakkor egyértelműen kifejezik a bizalmukat, a hitüket abban, hogy a gyerekek képesek azt teljesíteni. A vizsgálat alátámasztotta a feltételezést. Ehhez annyi kellett, hogy a pedagógusokkal előzetesen elhitették, kiemelkedő képességű tanulókat oktatnak, miközben az osztály tudás, képesség és szociális háttér szempontjából teljesen vegyes volt.
Tehát, ha a környezet az egyénre vetít egy jóslatot, akkor az a legtöbb esetben beteljesíti magát. Ez az úgynevezett Pygmalion-effektus.

Nem ritka, az effajta – sokszor nem is szándékos – megkülönböztetés az iskolában.
Sándor Klára, nyelvész, a Szegedi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karának tanszékvezető egyetemi tanára megerősítette, hogy a nyelvhasználatot nem a genetika határozza meg. Éppen ezért a korábban tárgyalt, a témában jellemzően hiányosabb tudású roma kisebbség helyett arról a városi fiatal értelmiségről beszélt, amely csoport gyakran kizárólag szlenget használ, még olyan platformokon is, ahol nem csupán a saját korosztályuk van jelen.
Ennek kapcsán arra is kitért, hogy a nyelvelsajátításban nincs velünk született képesség. Csak, ha olyan értelemben vesszük, mint egy AI esetében, miszerint nem a nyelvérzékünk adott, hanem a szabálykövetési hajlamunk.
A szociolingvista hozzátette, a beszédmodor béli különbségek nem azonosak a tájnyelvi eltérésekkel. Amennyiben valaki salgótarjáni vagy szegedi kiejtéssel beszél, az nem követ el hibát. Ezek a dialektusok épp olyan szabályosak, mint a sztenderd.
Sándor Klára a médiában megjelenő beszédmódról is elmondta a meglátásait, valamint kitért arra a jól ismert jelenségre, amikor egy adott közegben valaki a nem megfelelő stílusban beszél.
A műsort a témához kapcsolódóan George Bernard Shaw klasszikus művével zártuk. A Pygmalion és persze az abból készült My Fair Lady című musical is klasszikus szituációkat, és a jól ismert előítéleteket mutat be. Valamint magában rejti a szerző igényes nyelvhasználattal kapcsolatos érzéseit.
Az irodalmi Nobel-díjjal is kitüntetett Shaw végrendeletében vagyonának egy részét felajánlotta egy új, fonémikus ábécé megalkotására.
A teljes adást meghallgathatják a cikk tetején elhelyezett lejátszóra kattintva.
2025. február 5., szerda 15:00
Szerkesztő-műsorvezető: Timár Ágnes