A szürke panel árnyalata
25/12/2024 20:50
| Szerző: Klubrádió
Egy törött szárnyú angyaltól egy csehszlovák varázslóig vezetett a legutóbbi Galaxis kalauz. Panel folyosókon, lakótelepi lakásokon és közösségi kerteken keresztül haladtunk, és útközben megidéztük a múlt, a jelen és a jövő karácsonyának szellemét, amely megmutatta honnan hová vezethet a panelházak és lakóik története.
A 303. epizódban egy személyes történetben idéztük fel egy angyal esetét, amely valójában műanyagból, formára öntve érkezett a Földre, és egy kidobott fenyőre kötözve végezte volna, ha nem fogadják örökbe.
Az előző adásokban egy 1972-es tűzesetről mesélt Gyimesi Anna, rendező. A tragédia egy panelházban történt. Az idei karácsony első napján azonban nem akartuk rossz emlékek között hagyni a sokunknak egykor vagy jelenleg is otthont jelentő épülettípust.
Persze vannak, akik tapasztalati tudás nélkül tartják cikinek panelházakat.

Örkény Antal szociológus elmagyarázta, akik nem lakótelepen éltek, csak az uniformizált építészetet látták benne, akik pedig ott éltek, vagy kifejezetten rajongtak érte, vagy szükséges kompromisszumként élték meg a panellétet.
Az ELTE Társadalomtudományi karának egyetemi tanára a szürke tornyok hátrányai mellett az előnyöket is felsorolta, illetve összehasonlította a kezdeti éveket napjaikkal. Elmondta, némi előzmény után a hatvanas években kezdődtek az építkezések, és igen gyorsan elkészültek az első lakótelepek, aminek eredményeként a minőség nem volt kifogástalan. Akik azonban beköltözhettek, örömmel tették, hiszen a legtöbben akkor jutottak először saját ingatlanhoz a jelentős lakásválság közepette, amelyet a második világháború utáni baby boom, majd nem sokkal később itthon az abortusz tilalmat hozó Ratkó-korszak eredményezett.
Alapvetően nem tekintette minden lakó tranzitotthonnak a panelt, de sokan azért akartak továbblépni, hogy kertjük is legyen, hangsúlyozta Örkény Antal. Akiknek nem volt pénzük a váltásra, azok számára alakította ki a víkendház kultúráját a rendszer.
Napjainkban ismét ellentmondásos a megítélése, és a kihasználtsága a panel lakótelepeknek, tette hozzá a professor emeritus. Ugyanis a lakásválság maradt, az ingatlanok elérhetetlenül drágák.

Ahogy Örkény Antal kiemelte, bár továbbra is szükség van lakásokra, vannak, akik bennragadtak a panelben. Elsősorban azok, akiknek nincs elég tőkéje értékesebb ingatlant venni. Bizonyos lakótelepek közössége lassan csak belőlük, vagyis a gazdaságilag alsóbb társadalmi rétegekből áll. Ennek eredményeként leértékelődik az adott lakótelep, ami az elnéptelenedést is magával hozhatja. Hogy mi a teendő napjainkban az egyébként is csak 50 évre szavatolt panelházakkal, még kérdés.
A jelenséggel persze nem csupán itthon lehet találkozni. Dánia, az 1930-as években elsőként épített lakótelepeket, Oroszország és több poszt-szocialista, de még nyugati országok is hatalmas mennyiségű panelházzal bírnak még ma is.
Az előző rendszerben ez még a popkultúrán keresztül is megmutatkozott, hiszen felismertük a saját lakásainkat, szobáinkat az olyan panelkörnyezetben játszódó gyermek- és családi filmekben és sorozatokban, mint a csehszlovák gyártású Tau bácsi, vagy a Kisvakond.
Az adást a cikk elején a lejátszóra kattintva hallgathatja meg!
2024. december 25., szerda 15:00
szerkesztő-műsorvezető: Timár Ágnes