Letűnt korok szűrőn át
7/12/2024 14:21
| Szerző: Timár Ágnes/Klubrádió
A másolástól, a 19. század aranykorán át az anakronisztikus nosztalgiáig vezetett a legutóbbi Galaxis kalauz. Útközben kiderítettük, hogy mi az a bajuszcsésze, és mire is volt jó.
Hősünk, akivel a 300. epizódban elsőként hallhattak beszélgetést, a 19. század egy szakaszának szerelmese. Görbe Márk, művészettörténész mesélt arról, miért vonzódik az aranykorhoz, és hogyan éli meg ezt a magánéletében és a munkájában egyaránt. Kiderült, hogy a nagymamái két világháború közötti bútorok között éltek, így ő már gyerekkorában vonzódott a múlthoz. A tanulmányai révén pedig a hivatása is ehhez kötötte. Művészettörténészként kulturális, ismeretterjesztő sétákat vezet Budapesten, bemutatva a boldog, békeidőként is ismert korszakot, amely a kiegyezéstől az első világháború kirobbanásáig tartott. Továbbá ilyen tárgyú előadásokat is tart különböző művelődési és közösségi házakban.
Görbe Márk elmondta a műsorban, hogy kedveli a korabeli kiegészítőket viselni, és szívesebben is vezet múltidéző városnézést, ha modern ruhák helyett valamelyest autentikus a megjelenése, amit például egy klasszikus zsebórával ér el.
A saját otthona, bevallása szerint, nem pontosan olyan, amilyet szeretne, ugyanis sok örökölt bútora van, ezeket az eszmei értékük miatt megtartotta, de nem a kívánt kort idézik. Ugyanakkor beszerzett néhány használati tárgyat, amelyek visszarepítik a 19. és a 20. század fordulójára. Márk példaként egy korabeli gramofont említett, amelyhez szintén korabeli lemezei is vannak, és rengeteg a lejátszásukhoz szükséges tű. Azok ugyanis, minden használattal kopnak, és viszonylag hamar cserélni kell őket.
Ebbe a részben múlt század eleji zugba vonul el a 21. század elől, ahogy ő fogalmazott.
Az interjú után ismertettük a bajuszcsésze történetét, amely a megidézett 19. századhoz köthető. A hasznos kis tárgyat 1870-ben Harvey Adams keramikus találta ki, alkotta meg és szabadalmaztatta. Első ránézésre egy szimpla csésze, de ha felülről vizsgáljuk, máris kiderül a turpisság. Pillangó, vagy kifejezetten bajuszt formáló kerámia betéttel és szűrővel látták el.
A meginni kívánt italnak nem a foltejtő tulajdonsága, hanem a hőmérséklete jelentette a gondot. A tea vagy kávé forrósága ugyanis megolvasztotta a bajuszviaszt, és egy korty után szomorúan lelankadtak a bajusz sarkai.
A folytatásban megvizsgáltuk, hogy milyen okai, háttere lehet annak, ha a Márkéhoz hasonló, de annál egészségtelenül intenzívebb az elvágyódás, az ide nem tartozás érzése.
Szalay Álmos, pszichológus elmondta a jelenség anakronisztikus nosztalgia néven ismert. Majd hamar leszögezte, hogy Márk rajongásának az erőteljessége nem is súrolja a problémás szintet. Úgy fogalmazott, akkor beszélhetünk aggodalomra okot adó mértékről, ha az illető elveszti a kapcsolatot a realitással.
A teljes adást meghallgathatják a cikk tetején elhelyezett lejátszóra kattintva.
2024. december 04., szerda 15:00
szerkesztő-műsorvezető: Timár Ágnes