A gének csupán a valószínűséget rögzítik
21/12/2024 18:26
| Szerző: Timár Ágnes/Klubrádió
A transzgenerációs epigenetika tudományos kutatásától a dokumentumfilm műfaji kereteinek feszegetéséig vezetett a Galaxis kalauz ezen a héten. Útközben beszéltünk egy régi paneltűzről, és az esemény rekonstrukciós módszereiről.
Ezek megvalósításához az érintett panelházban kíván forgatni a rendező, és a még élő egykori lakókat, szemtanúkat, és a mentésben szolgálatot teljesítő tűzoltókat is bevonná. Valamint az eset elszenvedőinek leszármazottait. Gyimesi Anna a velük történő újrajátszást azért tartja fontosnak, mert a transzgenerációs dinamikák alapján, az utódok is hordozhatják szüleik traumáit, és így ez a feltáró módszer is plusz információkat rejthet. A rendező nem a levegőbe beszélt. Ő maga orvosi végzettséggel is bír, és készülő filmjében a használni kívánt elmélet tudományos hátterének valószínűsége már az orvosi tanulmányai idején felmerült nemzetközi szinten. Anna azonban elmondta, hogy a friss eredményeket nem tudná pontosan összefoglalni – el nem ítélhető módon, évek óta forgatókönyv tervek és nem lázlapok között tölti a napjait.
Nem megkérdőjelezve Gyimesi Anna elképzelésének megalapozottságát, a történet keretbe foglalásához és egy fontos részlet megértéséhez segítségül hívtuk Falus András, immunológust, a SOTE egyetemi tanárát, professzor emeritust, aki összefoglalta a transzgenerációs epigenetika lényegét.
A vele készült interjúból kiderült, hogy az elmélet korábban a fura, spirituális, alaptalan jelzőket kapta. Jó ideig, eredmények híján jogosan.
A most már tudományos kutatások tárgyául is szolgáló elmélet szerint generációkon is átívelhetnek konkrét érzések, megélések. Falus professzor hangsúlyozta, a számarányok tolták az elméletet a tudomány irányába. Ugyanis a kutatások olyan magas számban mutattak rá összefüggésekre, amely bőven túlmutat a véletlenszerűségen.
Hozzátette, biológiai kutatásokkal – bár próbálkoznak – még nem sikerült alátámasztani a vertikális öröklés elméletét, de a tényét elfogadták. Valójában a metódust nem értik egyelőre, így erre vonatkozóan is folynak vizsgálatok, hogy vajon miképpen lehet egy bizonyos mentális eredménye a felmenőkkel történteknek, miközben a gének szintjén nem történik változás.
Falus András, immunológus mindezek mellett elmondta, hogy sok kérdés van nyitva a témában, így egészen nyugodtan megőrizhetjük egyelőre a szkepticizmusunkat. Az mindig jó kiindulási pont egy tudományos kutatás esetében, jegyezte meg.
Az adást a fenti lejátszóra kattintva hallgathatja meg!
2024. december 18., szerda 15:00
szerkesztő-műsorvezető: Timár Ágnes