Nem állt le a betiltott balatonföldvári vitorlás kikötő építése
24/10/2024 16:32
| Szerző: Klubrádió/Gőzsy Kati
Annak ellenére, hogy a Kúria szeptember végén kimondta, hogy nem engedélyezi a csaknem kész balatonföldvári strandkikötőt, az építkezést gőzerővel folytatják tovább. A legfelsőbb bírói fórum döntése sem elég nekik a munkálatok leállításához: építik tovább a 400 méter hosszú vitorlás kikötőt a Nyugati strand helyére.
"Három nap szünet után ismét gőzerővel dolgoznak a kikötő építésén. Törik a medence alját, merik ki az iszapot" - mondta a Klubrádiónak Langer Ivánné Ilona apartman-tulajdonos, aki a Mosolygó Balatonföldvárért Egyesülettel együttműködve pereskedett a témában beavatkozóként a vitorlás kikötő megépítése ellen. Az eljárás során az évi negyvenezer strandlátogató érdekeit képviselték a Balabo Kft. építő cég két tulajdonosával, a Veszprém megyei kormányhivatallal és a Balatonföldvári Önkormányzattal szemben.
Mindenki megkapta az ítéletet Langer Ivánné elmondása szerint, ebben Hadházy Ákos független képviselő is segített nekik: utánajárt, hogy a Kúria elküldte a határozatot a hatóságoknak és az engedélyezőknek október 10-én. Langerné szerint az építkezők arra hajtanak, hogy a 175 férőhelyesre tervezett megakikötő építésében elérjék azt a készültségi fokot, amikor azt mondják, hogy már nem érdemes leállítani az építkezést. Szerinte nem fedi a valóságot, amit az építkezők állítanak, hogy már majdnem elérték a 80 százalékos készültséget.
"Már nyáron érezhető volt, hogy tönkretették a partszakaszt, tette hozzá. - Alacsonyabb lett jóval a vízállás, benyomták a Balaton közepére a kiszivattyúzott iszapot, amit nyáron az áramlat visszahozott a partra, ez rontja a víz minőségét" - tette hozzá.
A Balabo Kft. két tulajdonosát, a balatonföldvári Deák Sándort és a Balatonkenesén kikötőt üzemeltető és elektromos hajókat gyártó Viszkei Andrást kérdezte a Magyar Narancs a kúriai döntés utáni helyzetről, azt nyilatkozták, hogy ami a kikötő tényleges építési engedélye, a vízügyi hatóság által kiadott vízjogi létesítési engedély, azt soha senki sem támadta meg. Ezért folytathatják a kikötő építését.
"A vízügyi hatóság által kiadott vízjogi létesítési engedélyt is megtámadtuk - mondta Langer Ivánné. - Ellenben azzal, hogy most erre hivatkozva folytatják az építkezést, hogy szerintük még nem vonták vissza az engedélyt. A legfelsőbb bírói fórum döntése nem elég nekik az építkezés leállításához - tette hozzá. - Itt Balatonföldváron nem vonatkoznak a törvények sem az önkormányzatra, sem a kiemelt személyiségekre" - mondta. Balatonföldvárt 2010 óta a fideszes polgármester, a balatoni vitorlás dinasztiához tartozó Holovits Huba vezeti, ő a Nyugati strandra ráépülő, a Balatonba egyik oldalon majdnem 400 méterre benyúló mólószárú kikötő élharcosa.
A Kúria szeptember végén hozott ítéletében megsemmisítette a Veszprém megyei kormányhivatal azon határozatát, amiben hozzájárulását adja a balatonföldvári strandon épülő vitorláskikötőhöz. A legfőbb bírói testület szerint „egy partszakaszt nem lehet egyszerre strandolásra és kikötésre is kijelölni”; a Kúria továbbá kimondta, hogy a továbbiakban nem is adható ki rá engedély. Amit a hatóság az elmúlt négy év során háromszor is kiadott, ebből kettőt a Pécsi Törvényszék megsemmisített, a harmadikat azonban, idén év elején már jóváhagyta. Ezt követően fordult felülvizsgálati kérelemmel a Kúriához a Herényi Károly által elnökölt Mosolygó Balatonföldvárért Egyesület. Herényi Károly a polgármester-választáson elesett, de június 9-e óta a Balatonföldvári Önkormányzat tagja, azóta nem látja értelmét a vitorlás kikötő elleni küzdelemnek.