Nyitott a kompromisszumra az Európai Bizottság a magyar uniós pénzek érdekében
15/09/2022 08:40
| Szerző: Csernyánszky Judit/Klubrádió
Miközben a magyar civil szervezetek kételyeiket fejezik ki, mennyire vehetők komolyan Orbánék ígérgetései, egyre inkább úgy néz ki, hogy az uniós vezetők nyitottak arra, megadják nekik azt a lehetőséget, hogy ne veszítsék el az uniós forrásokat. Csernyányszky Judit nemzetközi lapszemléje.
Imádta az orosz sajtó, persze az ukrán sem mellőzte Menczer Tamás államtitkárnak azon kijelentését, hogy szerinte enyhíthet az Európai Unió az Oroszország elleni szankciókon a hideg tél közeledtével – írja a Vecsernaja Moszkva, az Esti Moszkva portál. Az újságnak ennek kapcsán Ivan Mezjuho (Иван Мезюхо) szakértő két verziót fejtett ki: taktikai megközelítésben ez nem jelenti az Unió és Oroszország viszonyának javulását. Stratégiai tekintetben viszont Európa rájön, milyen siralmas helyzetbe kergette magát. Az uniós vezetők el fognak vándorolni Putyinhoz szép sorban, mert a második telet már nem fogják átvészelni orosz fűtőanyag nélkül – vizionálja a szakértő. Akinek meggyőződése, hogy nem tudják Oroszországot izolálni, ahogy azt tervezték. Már jövőre könyörögni fog Brüsszel Moszkvának. Aki – mint mondja a szakértő, amúgy is kiválóan átirányította olajexportját Ázsiába. Úgy néz ki, még Indonézia piacára is be tud törni…
Mindehhez az Ura, az Urál-menti orosz hírportál hozzáteszi, hogy ugyanezt a gondolatot pedzegette Orbán Balázs, a kormányfő politikai igazgatója is, de hasonlóképpen vélekedik szerintük az osztrák külügyi vezetés is. Továbbdramatizálva a helyzetet, az orosz írás megjegyzi, hogy a Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND) hírügynökség is fogalmazott már úgy, hogy az EU nem tud úrrá lenni az energiaválságon. Zárójelben érdemes megjegyezni, hogy Ursula von der Leyen az Unió Helyzete szerdai beszédében mintha ennek az ellenkezőjét fejtette volna ki.
Az orosz Interfax hírügynökség a Bloombergre való hivatkozással úgy értesült, hogy az EB valóban meg akarja vonni Orbán kormányától az uniós forrásokat, amit előreláthatóaég szeptember 18-án fog bejelenteni. Ám Orbán jelentős törvényi és egyéb változtatásokat ígért, amelyek teljesítésére három hónap haladékot ad Brüsszel. Az orosz hírügynökség persze hozzáteszi a maga megjegyzését: miszerint Magyarország ellen egy új törvényt alkalmaznak (a jogállami normasértésre bevezetett mechanizmust), amellyel úgy büntetik az országot, hogy gazdasági érdekeit aláássák – véli az Interfax.
A párizsi székhelyű, de angol nyelvű Worldcrunch fontosnak tartotta ismertetni a Die Welt cikkét, amelyik megállapítja, hogy az Európai Unión belül Magyarország és Bulgária között szövődik a szövetség közös orosz álláspontjukból adódóan. Az orosz gázimportot elutasító előző bolgár kormány, Kiril Petkové megbukott, a mostani, az átmeneti kormány viszont egyre szorosabb kapcsolatot ápol Orbánékkal, és persze oroszpárti. Októberben ismét választások lesznek, s nagy a tét az Unió számára is. A bolgár közvélemény – felmérések szerint – megosztott, elbillenhet az oroszpártiság irányába éppúgy, mint a nyugatiasodás felé.
A lapszemlét a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.
2022.09.15., hétfő 06:00
Riporter: Csernyánszky Judit