„Zajlik
A lényeg

Elhunyt Csíkszentmihályi Róbert Kossuth-díjas szobrászművész

26/08/2021 18:52

| Szerző: Klubrádió

Nyolcvanegy éves korában csütörtökön Szentendrén elhunyt Csíkszentmihályi Róbert Kossuth-díjas szobrászművész, a nemzet művésze, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja – közölte az akadémia az MTI-vel.

Sokoldalú, a szobrászat minden területén otthonosan mozgó, gazdag munkásságot teremtő szobrász volt, akinek történelmi emlékművei, emlékszobrai, díszítő jellegű alkotásai, díszkútjai a hazai és külföldi városok közterein, középületeiben lelhetők fel, és számos domborműves emléktáblát, valamint síremléket is készített az elmúlt öt évtizedben – olvasható a méltatásban.

A Képzőművészeti Főiskolán Pátzay Pál és Szabó Iván voltak a mesterei, 1965-ben diplomázott. Pályakezdő éveiben kialakult benne, hogy leginkább a szobrászathoz vonzódik, nagy hatással voltak rá Borsos Miklós, Medgyessy Ferenc figurális kompozíciói. Tanulmányútjai is gazdag tapasztalatokhoz juttatták, járt Rómában (1972, 1978, 1982), Indiában (1980), Görögországban (1980), Svédországban (1982).

Korai szobrait fából, mészkőből alkotta, később már befutott szobrászként jutott nemes anyagokhoz, mint a bronz, a márvány. Alkotó munkásságának fő területe az emlékműszobrászat, az egyházi épületek szobrokkal díszítése lett, ezek mellett jelentősek kisplasztikai alkotásai és éremművészete. 1964 óta Szentendrén élt és alkotott, találkozása több szentendrei művésszel termékenyítően hatott alkotói tevékenységére, aminek közvetlenül megfogható eredményei is vannak, például 2011-ben a Kovács Margit Múzeumot mellette Kocsis József (1949–2020) szentendrei építész és Asszonyi Tamás, Szabó Tamás, Szentirmai Zoltán képzőművészek újították fel.

A figurális ábrázolás és az érzelmek kifejezése művészetének erőssége, de nem kifejezetten hagyományos emlékműszobrászatot művelt, elmozdult az absztrakt művészet felé, ami jótékony hatást gyakorol a nézők képzeletvilágára. Nem csoda, hogy alkotásaival Velencébe és Vatikánvárosba is eljutott. Sok egyéni és csoportos kiállításon mérette meg alkotásait, mind itthon, mind külföldön jeles közgyűjtemények őrzik alkotásait. Életmű-kiállítását a kortárs művészetek egyik galériájában, a MűvészetMalomban rendezték meg Szentendrén 2010-ben, ekkor volt először látható 2009 végén befejezett Mind elmegyünk című kompozíciója,a melyen egy évig dolgozott. Mint a cím is sugallja, a téma az elmúláshoz vezető út, amelyet harminc kis bronzszoborból épített fel a művész, bemutatva az elmúláshoz vezető emberi utak különbözőségét. Munkásságának elismeréseképpen 2013. március 15-én Kossuth-díjjal jutalmazták – írja róla a Wikipedia.

Csíkszentmihályi Róbert otthonában, családja körében hunyt el. A Magyar Művészeti Akadémia saját halottjának tekinti.

(Címlapi kép: MTI/Kovács Attila)