„Köszönjük
Galaxis kalauz

Hófehérke és a bluetooth

31/08/2024 08:31

| Szerző: Timár Ágnes

 | Szerkesztő: Ivánkai Márk

A középkori polihisztorok flow-élményétől a szimmetria híd funkcióján át a Pritzker-díjig vezetett a Galaxis kalauz ezen a héten. Útközben Hedy Lamarr mérnöki képességeiről, és fontos találmányáról is szó esett.

2024. augusztus 28. Galaxis kalauz (2024. augusztus 28., szerda 15:00)
49:50
00:00
Műsorvezetők: Timár Ágnes Szerkesztők: Timár Ágnes

Már az előző héten előkerült a sokoldalúság kérdése. A 288. epizódban pedig elsősorban azt vizsgáltuk Nagy Dénes matematikus, tudománytörténész segítségével, hogy a különböző területeken való kiemelkedő tehetség esetében valóban annyira különbözőek azok a területek. Kiderült, hogy nem véletlenül lesz valaki erős a matekban, ha van érzéke a zenéhez.

A kutató elmondta a polihisztor szó eredetét, valamint annak jelzővé válásának okát, és a későbbi évszázadokban a felismerését, és kihasználását.

Külön kitért Leonardo Da Vincire, akivel kapcsolatban megjegyezte, hogy munkáiból, és főleg befejezetlen műveiből látszik, hogy, mint minden polihisztor, a lelkesedés hajtotta, akkor tudott alkotni, egyáltalán folytatni a munkát, ha benne volt a flowban.

Ezt hazai példával is illusztrálta Nagy Dénes. Összefoglalta a Bolyaiak történetét, ahol apa és fia érdeklődése és képessége hasonló volt, eredményeik is részben, és talán ezért nem fértek meg együtt olyan könnyen.

Rámutatott arra is, hogy míg Bolyai Farkas hajlamos volt csapongani a tudomány területek és a művészet között, és fontos kutatásai mellett talált időt egy saját fejlesztésű kályha létrehozására, valamint a matematika, a fizika és a kémia mellett állattenyésztést is oktatni egyetemi szinten.

Fia, János kritikája szerint mindehhez gazdag társasági életet élt, míg ő jobban szervezve a munkáit, annyi energiát és időt szánt tudományos kutatására, hogy az kiemelkedő eredményt hozott.

Nagy Dénessel, a Nemzetközi Szimmetria Társaság elnökével azt is tisztáztuk, hogy a polihisztor szó, mint oly sok meghatározás, az évszázadok során módosult jelentésében, de leegyszerűsítve mindig a több területen megmutatkozó kiaknázott tehetséget takarta.

És ha ez a sokoldalúság az egyes területeken belül is egyedülálló volt, akkor felkeltette az emberek figyelmét.

A nem tudással nyilván nem hirdeti magát senki. Pedig azt is lehet menőn, bár az már ki is zárja a nem tudás tényét. Mint például Örkény István vallomása, aki azt mondta: "Annyi mindenféléhez nem értek, hogy az már sokoldalúságnak számít.”

Örkény István 1963
 
Örkény István 1963
 
Fortepan ADOMÁNYOZÓ:HUNYADY JÓZSEF KÉPSZÁM: 106143 
 

Van példa persze olyan tehetség-gyűjteményre is, ahol a tulajdonos az intelligenciájának következően lesz kiemelkedő több tárgykörben, hiszen az élet úgy hozza, hogy meg kell tanulnia. Hedy Lamarr története finoman szólva meghazudtolta azt az alaptalan, mégis sokak által szívesen fújt állítást, miszerint aki szép, az nem lehet okos. Miközben Hollywood aranykorának egyik emblematikus színésznője volt és szépségével a Walt Disney stúdió rajzolóinak a figyelmét is felkeltette, ugyanis a legenda szerint róla mintázták Hófehérkét első egészestés animációjukban, addig a későbbi generációk az ő találmányának köszönhetik a bluetooth-t például.

Hedy Lamarr
 
Hedy Lamarr
 

Hogy a Hedwig Eva Maria Kiesler néven 1914-ben az Osztrák-Magyar Monarchiában világra jött későbbi híresség miként vált amerikai színésznővé, és haditechnikai feltalálóvá, az is kiderült a legutóbbi adásból.

A teljes adást a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.

Galaxis kalauz
2024. augusztus 28., szerda 15:00
Szerkesztő/Műsorvezető: Timár Ágnes