„Köszönjük
Galaxis kalauz

Képesség = Kötelesség?!

7/09/2024 08:40

| Szerző: Timár Ágnes

 | Szerkesztő: Ivánkai Márk

A növekvő tudással együtt csökkenő megértéstől a népépítészet hagyományain át egy báróból lett, űrhajókra szakosodott illusztrátorig vezetett a Galaxis kalauz ezen a héten. Útközben azt is kiderítettük, mi a legfőbb szuperhős-dilemma.

 

2024. szeptember 04. Galaxis kalauz (2024. szeptember 04., szerda 15:00)
48:15
00:00
Műsorvezetők: Timár Ágnes Szerkesztők: Timár Ágnes

A múlt héten már bővebben elemeztük a polihisztorokat. És Leonardón kívül olyan, sokszor ismeretlen alkotásokkal is bíró zsenikről beszélt Nagy Dénes, mint Goethe, vagy éppen a Bolyaiak. A tudománytörténésszel a 289. epizódban folytattuk a beszélgetést. Még hozzáfűzött néhány gondolatot a sokoldalúság témájához, hogy aztán annak kapcsán a több ember több tudás egy speciális megvalósulását is bemutassa.

A Nemzetközi Szimmetria Társaság elnöke kifejtette, mennyire fontos a megfelelő arányérzék a tudás megszerzésében is. Nem érdemes sok különböző területről gyűjteni ismeretet, ahogy az sem hasznos, ha csupán a világ egy szeletét választjuk ki, és arról szerzünk meg minden információt. Szerinte az a lényeg, hogy ötvözhető ismereteink legyenek, mert az segíti a kreativitást, és általában a komplex kérdésekre megtalálni a választ.

Ugyanakkor a választás a miénk. Lehet egyedül elsajátítatni különböző tudásokat, majd azokat vegyítve egy egészen egyedi alkotással előállni; vagy valaki mással, esetleg másokkal együttdolgozni, alkalmazkodni, csupán a kijelölt hatáskörben mozogni, és egymást segítve életre hívni egy új találmányt, felfedezést, vagy bármit.

Nagy Dénes matematikus, tudománytörténész, a Nemzetközi Szimmetria Társaság elnöke éppen aktuális népépitészeti konferenciájuk kapcsán beszélt arról, hogy az egészen eltérő területeken sikeres emberek összeismertetése a legfőbb céljuk, hiszen ezekből a véletlenszerű találkozásokból izgalmas tudományos és/vagy művészeti kollaborációk születhetnek.

Hozzátette, maga a népépitészet is egy olyan műfaj, amely több mint pusztán mérnöki munka. Számunkra azonban a jelentőségét az adja, hogy a kezdeményezők közé tartozunk. Elértük, hangsúlyozta, hogy már ne csak a műemléképületek, hanem az "egyszerű” parasztházak is a világörökség részévé válhassanak.

Persze minden újítás magában hordozza a felelősséget. Ahogy minden képesség is, amennyiben tulajdonosa használja azt. De Pókembernek is megmondta Ben bácsi, hogy aki tud segíteni, annak kötelessége is.

Réz Anna erkölcsfilozófussal, az ELTE oktatójával azt vizsgáltuk, vajon tartozik-e a társadalomnak valaki, ha olyan tudása, képessége, vagy akár vagyona van, amely kiemeli az átlagból. A kifejezetten egyedülálló, vagy az adott közösségben kizárólagos tulajdonságokról ejtettünk szót. A következő adásban még folytatjuk a beszélgetést, kitérve azokra a képességekre, amelyek bár nem egyedülállók, jobbá tehetik a világot. A kérdés persze az, hogy használjuk-e őket.

Az erkölcsfilozófus kitért arra az esetre is, amikor egy társadalom azt szenvedi el, hogy az új generáció tagjai nem folytatják az elődök hivatását, ezzel betöltetlenül hagynak szerepeket, elvégezetlenül feladatokat. Ebben az esetben is ütközik a közös tehervállalás elvárhatósága a személyes autonómiával.

Ennek egy izgalmas példája báró Leidenfrost Sándor József, vagy ahogy Amerika megismerte, Alexander Leydenfrost esete, aki ipari formatervező professzorként hagyta el hazáját, és illusztrátorként lett sikeres az Egyesült Államokban. Több neves magazinnak készített fotorealista stílusban képeket. Igazán különleges művei születtek az elképzelt jövőről, illetve az űrutazásról, de készített kifejezetten dokumentarista képeket is a Life magazin számára a második világháború idején az akkori Európáról.

 
1945 ... industry on rails!
 
(Ipar a síneken) Alexander Leydenfrost (Leidenfrost Sándor József)
Flickr
 

Izgalmas történetét foglaltuk össze a műsorban.

A teljes adást a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.

Galaxis kalauz
2024. szeptember 4., szerda 15:00
Szerkesztő/Műsorvezető: Timár Ágnes