Lehet-e klasszikus egy kortárs szerző? – Esterházy Péterről Károlyi Csaba beszélt az Ötösben
14/09/2024 07:50
| Szerző: Gyürke Kata/Klubrádió
Grandiózus festmények, új, évadkezdő színházi fesztivál, Esterházy Péter korai főművei és egy új francia film, a Reggeli a hegyen – ez volt a szeptember 6-i Ötös kínálata. Murányi Tünde és Kálid Artúr vendégei voltak: Kucsora Márta, képzőművész, Viktor Balázs, színész, Károlyi Csaba, irodalomkritikus és Rieger Johanna, újságíró, jógaoktató.
Ezt követően Viktor Balázs színész, rendező, a Tér12 Egyesület alapítója, és az Instant Mecenatúra Fesztivál egyik főszervezője érkezett a stúdióba. A szeptember 12-én kezdődő új színházi fesztivált Erzsébetváros független színházi társulatai hívták létre.
Lehet-e klasszikus egy kortárs szerző? – tette fel a kérdést Károlyi Csaba, az Élet és Irodalom főszerkesztő-helyette, a válasz pedig egyértelmű igen. Méghozzá azért, mert akár tudunk róla, akár nem, mi magunk is másképp írunk, másképp olvasunk, egész egyszerűen másképp gondolkodunk a nyelvről Esterházy Péter színre lépése óta. A Klasszikusok újratöltve rovatunkban az író korai munkáiról beszélgettünk, egészen pontosan a Függő, és a Bevezetés a szépirodalomba című kötetekről. A szív segédigéire sajnos alig jutott idő. Bepótoljuk majd.
Ezt követően a Reggeli a hegyen című új francia filmről beszélgettünk Rieger Johanna újságíróval, jógaoktatóval. A film főszereplője két életút-válságban lévő férfi, az alkotás olyan kérdéseket boncolgat, mint például a barátság, az eszképizmus, az önbecsapás, az elmagányosodás és a traumafeldolgozás.
A teljes adást a cikk tetején elhelyezett lejátszóra kattintva hallgathatják meg.
2024. szeptember 6., péntek 10:00
Szerkesztő: Gyürke Kata