Regisztrált csapatszellem
5/10/2024 06:33
| Szerző: Timár Ágnes/Klubrádió
A magyar rekordteljesítményektől a mulandó művészeti alkotásokig vezetett a Galaxis kalauz ezen a héten. A start és a cél között pedig visszautaztunk a 19. század végére, hogy megismerjük a hölgyet, aki magát reklámfelületként használva körbebringázta a világot, és előadásokat tartott kalandjáról.
Egy hete a kísérletre való jelentkezés menetéről, a meglévő rekordok megdöntésének lehetőségeiről is beszélt többek között.
A 293. epizódban folytattuk az interjút, amelyben nem csupán az egyéni eredmények dokumentálásának fontosságáról, hanem a rekordkísérletek társadalomszervező hatásáról is mesélt a Magyar Rekord Egyesület elnöke. Kiemelte, hogy ezeknek a rekordkísérleteknek az a legfőbb szépsége, hogy a cél érdekében mindenki összefog, eltűnnek az emberek közötti ellentétek, különbségek, és az adott közösségben az összetartozás érzését erősíti.
Sebestyén István épp egy kerekesszékes maraton hitelesítésére és feljegyzésére készül.
Ez a verseny például, amelyet a jelentkező saját magával folytat, sokkal több egy önálló siker regisztrálásánál. Egy speciális életmódra, az így elért teljesítményekre, fizikai és lelkierőre mutat rá. Nem mellesleg célt és hitet adhat a példamutatással sorstársainak.
A maga korában Annie Londonderry bringás útja is hatást gyakorolt a társadalomra világviszonylatban.
Londonderry – akinek eredeti neve Annie Kopchovsky – hamar kamatoztatta férjétől szerzett tudását, aki házaló ügynök volt. Annie több bostoni napilap reklámfelületét értékesítette. Korabeli sales menedzser lett.
Állítólag két üzletember fogadást kötött egymással, vajon egy nő képes-e 15 hónap alatt az egész világot körbe kerékpározni. Annie megszólítva érezte magát, és vállalta a kihívást. Néhány üzlettel megegyezett, hogy útja során képviseli őket, így biztosítva bevételt az útra. Többek között a Londonderry Lithia nevű ásványvizet reklámozta, ezért az út során az Annie Londonderry nevet használta. Felismerve, hogy az embereket érdekli, mit csinál, szívesen mesélt nekik kalandjaikról. Ő volt az első influenszer egy még internetmentes világban.
1895. szeptember 24-én ért vissza Chicagóba. A meghatározott 15 hónapból még maradt is 14 nap. Rekordja, mint információ fennmaradt, de nem alkotott ilyen értelemben maradandót.
A folytatásban Monostori Ferenc, szobrásszal beszélgettünk, akinek fő profilja a homokszobrászat, amely kétségkívül mulandó. A művész elmondta, az alkotás vágyát már gyerekkorában felismerte magában. Részben édesapjától örökölte tehetségét, aki autodidakta módon sajátította el a grafikus mesterséget.
Monostori Ferenc egyelőre csak vázolta a hallgatóknak, mi is a homokszobrászat. Hivatásáról a következő adásban beszél részletesebben.
A teljes adást meghallgathatják a cikk tetején elhelyezett lejátszóra kattintva.
2024. október 2., szerda 15:00
szerkesztő-műsorvezető: Timár Ágnes