„Köszönjük
Galaxis kalauz

Bizalmatlanság és önbizalom

28/09/2024 06:13

| Szerző: Timár Ágnes/Klubrádió

A Csendes-óceán partján végigfutó információs lánctól a saját magunkkal vívott csatákig vezetett a Galaxis kalauz ezen a héten. Útközben azt is kiderítettük, hogy miben hasonlít a békacomb és a csirke szárny.

2024. szeptember 25. Galaxis kalauz (2024. szeptember 25., szerda 15:00)
49:44
00:00
Műsorvezetők: Timár Ágnes Szerkesztők: Timár Ágnes

A múlt héten a fúziós konyha esetleges melléfogásainál hagytuk félbe a beszélgetést Molnár B. Tamással. Szó esett arról, hogy a paprika hazája meg nem erősített források szerint talán Törökország, és nem Amerika. A Magyar Gasztronómiai Egyesület elnöke ugyanakkor hozzátette, akárhonnan is, a lényeg, hogy megérkezett hozzánk. Szerinte, bár a magyar paprikák között is van ócska, de amelyik jó, az a világ élvonalához tartozik.

A gasztronómiai szakíróval a 292. epizódban folytattuk a beszélgetést békacombról, vadhúsokról és jól tartott csirkékről. Nyugodtan mondhatjuk, hogy a nyugalom megzavarására alkalmas interjút hallhattak. Molnár B. Tamás ugyanis nem csupán a különböző nemzetek jellegzetes étkeiről mesélt, de azt is részletesen elmesélte, hogy miként készítik el ezeket a gasztronómiai különlegességeket. Ahogy azt is hozzátette, hogy miben változtat egy adott ország, mikor átveszi az ételeket. És persze, hogy nem feltétlenül úgy módosul ezzel egy-egy fogás, hogy az eredeti területen szívesen megennék. A gasztronómiai szakíró példának hozta a Hawaii pizzát, amelyet az olaszok nem kifejezetten kedvelnek. A magyarokról ennek kapcsán azt jegyezte meg, hogy nem igazán merünk kísérletezni; nincs bennünk nyitottság az új, a más ízekre. Illetve bizalmatlanok vagyunk a más nemzetek konyhájából előkerülő ételekkel szemben.

 
Fotó: Siochina/Pixabay
 

Molnár B. Tamás elmondta, ma Magyarországon az igazán igényes ételek csak a jómódú emberek számára elérhetőek. Ugyanakkor, hozzátette, hiába gazdag itthon valaki, nem feltétlenül étkezik tudatosan.

A műsor elején bemutatott gasztronómiai csodák elkészítői akár bekerülhetnének a rendkívüli teljesítményeket összegző regiszterekbe, amennyiben az általuk előállított étkeknek van mértékegysége. Vagyis amíg a legfinomabb bográcsgulyás megítélése tökéletesen szubjektív, addig egy meghatározott mennyiségű étel elkészítése már ellenőrizhető.

Sebestyén István, a Magyar Rekord Egyesület elnöke a műsor folytatásában elmondta, rekordot csak egzakt kritériumok mentén lehet mérni és felállítani.

Hozzátette, a legtöbb európai ország rendelkezik olyan szervezettel, ahol feljegyzik az elért egyéni eredményeket. Rekordjainkkal nem kell a Guinness-könyv kiadójáig szaladnunk – bár ezt is meghatározhatjuk, mint elérni kívánt teljesítményt.

A magyar rekordok regisztrátora kiemelte, az övék egy független civil szervezet, semmiképpen sem tekinthető a jól ismert angol kiadványba való bekerülés első lépcsőfokának. A két egyesület valójában ugyanazt csinálja, csak ki-ki a maga területén.

A jövő héten még folytatjuk a beszélgetést Sebestyén Istvánnal, a Magyar Rekord Egyesület elnökével, hogy még több érdekes ténnyel szolgáljon a magunk ellen vívott csatákról. Például az is kiderül majd, hogy a „rövidtávfutás sárga zokniban” vajon egy létező kategória-e.

A teljes adást meghallgathatják a cikk tetején elhelyezett lejátszóra kattintva.

Galaxis kalauz
2024. szeptember 25., szerda 15:00
szerkesztő-műsorvezető: Timár Ágnes