Tervek jövőre – Szénási Sándor jegyzete
Az őszi hangulat beköltözése a NER-elitbe tagadhatatlan, mint ahogy az is, hogy a politikai évszakváltozás réme O.V. esetében dacot és nem beletörődést fog jelenteni, sőt.
Hatalmi térképészet - Kárpáti Iván jegyzete
A fővárost szétkapják, egymással semmilyen összefüggésben nem lévő területeket kötnének össze, és szervesen összetartozó városrészeket vágnának el egymástól politikai képviselet szempontjából.
Több lekvárt a madzagra - Dési János jegyzete
A szuvizáshoz először is egy főhatóság kell, aztán gellérthegyi irodák, autók, fizetések, kutatóintézet, egy-két 3/3-assal - ha mindez megvan, akkor lehet bőkezű pr- és reklám-megrendeléseket adni az udvari beszállítónak, akinél tutira jó helyen van az a pár milliárdocska, amit arra fordítunk a nép pénzéből, hogy a népet hülyítsük.
Gesztenye – Józsa Márta jegyzete
A sültgesztenye-szezon piaci fejleményei is érzékletesen mutatják, mennyit ér a kormány családbarát politikája. Erről is ír jegyzetében Józsa Márta, aki szerint, ha megértjük, hogy rengeteg felnőtt nem eszik azért, hogy a gyerekeknek jusson élelmiszer, akkor nyilván azon sem lepődik meg senki, hogy százezer forint rendkívüli kiadás milliók számára jelent megugorhatatlan összeget.
Pénzen vett barátság – Neuman Gábor jegyzete
Vajon mennyit is ér Orbán és Trump barátsága. A Le Monde szerint több tízmillió eurót. Ez manapság átszámítva, minimum 10 milliárd forintot jelent, de lehet, hogy sokkal többet.
A Pinocchio-miniszter - Hardy Mihály jegyzete
Gulyás Gergely miniszter mindenesetre orbitálisat tódított, amikor azt állította, hogy a hackerek kezébe került adatok között nincsenek igazán fontos vagy érzékeny adatok. Pinocchio-miniszter alighanem ismét hülyének néz bennünket, csak az ő orra nem nő olyan gyorsan, mint a hazudós fabábué.
Videorodeo – Szénási Sándor jegyzete
Mint egy FSZB-tiszt mondta: keresd a nőt, és megvan a kompromat. Mi valahol itt tartunk most. Nők, ellenzék, a hatalmi elit kihívása.
Tények nélküli világ – Kárpáti Iván jegyzete
Mindenki abban hisz, amiben akar, szabadon döntheti el. Egyre kevésbé kiszámítható, hogy egy nyilvánosságra kerülő információ milyen hatást vált ki, így pillanatokon belül elveszti jelentőségét.
"A" Lajos – Józsa Márta jegyzete
6/10/2024 07:00
| Szerző: Józsa Márta/Útszélen
Mivel járhat, ha egy település polgárainak többsége úgy dönt, menjen az addigi fideszes polgármester? Többféle következménye is lehet.
Napi másfél órán át kódorognak a suliból oda meg vissza Délegyháza környékéről a nebulók, mert kiszavazták a Lajost. A polgármestertől származó pontos idézet: „Kiszavaztátok a Lajost, azért nem lesz busz.”
Aki mindenki Lajosa lehet, ha ilyen súlyos, bár áttételes büntetés jár érte. Szóval az eddigi alpolgármester a választók akaratból ezúttal még a képviselőtestületbe sem jutott be. Minthogy történetesen buszos vállalkozása is van őneki, hát városatya korában – mit ád isten – annak is jutott támogatás. Hogy elvigye a gyerekeket az iskolába. De az még akkor volt. Tiszta sor: ha nem rá szavaztak, nincs iskolabusz, lehet gyalogolni, úgyis egészséges az. Semmi gond – mondja az időtlen idők óta regnáló, és újrázó polgármester – éppen most vett az önkormányzat valami földet, amelyen bicikliutat építenek, hogy legalább azon elérhető legyen az iskola. Nagyon nehéz lesz az év, mert csak egy év múlva lesz kész az út, mondta a polgármester. Nem tudni, kinek volt a birtokában éppen egy bicikliút alakú termőföld, mennyiért kelt el, és hogy annak, továbbá az útépítésnek az árából mennyi ideig lehetett volna működtetni a buszt. Azt se tudni, hogy ha tavaly, Lajos alpolgármestersége idején volt pénz a buszra, akkor most mi az oka ennek a hirtelen elszegényedésnek. Hacsak nem éppen az az ok, ami miatt kiszavazták a Lajost a testületből.
A kiszavazás amúgy országszerte veszélyes üzemmód. Győrött egy ellenzékinek, Pintér Bencének sikerült legyőznie Dési Csaba András volt fideszes polgármestert, és a korábban szintén fideszes színekben tündöklő Borkai Zsoltot, akit, gondolom mindenki álmából is megismer a jachtjáról. Most a leköszönő Fidesz-többségű testület úgy vélte, hogy semmit sem lehet rábízni egy ellenzéki városatyára. Ezért aztán olyan szabályt sikerült meghozniuk, hogy a fideszes frakcióvezető a jövőben saját maga dönthet azokban a kérdésekben, amelyekre eddig a polgármester volt jogosult. Hozzáteszem, amúgy sem egyszerű az új polgármester élete, tizennégy fideszes képviselő ellenében csak három ellenzéki ül. De úgy látszik, minden ellenzéki hang rémisztő a NER-lovagok számára, biztos ami biztos, most már nem a polgármester döntheti el, hogy miről és mikor tárgyalhat a közgyűlés. Talán ott is attól félnek, hogy véletlenül kiszavaznak valami Lajost, és aztán kész a baj, nem is kell hozzá szexbotrány.
Aztán Pakson is kiszavazták a saját Lajosukat, Heringes Anitának még távolról sem volt ideje elfoglalni a polgármesteri székét, amikor kiderült: a kormány potom hétmilliárd forintot lenyúlt a város fő bevételi forrásából, az iparűzési adóból, és szétosztotta azok között a települések között, akik tudták, mi a teendő, mit vár el tőlük a párt és a kormány, és annak megfelelően szavaztak. A város bevételeinek egyharmadáról beszélünk. És akkor még Budapestről említést sem tettünk, igaz, a főváros vezetése jó régóta áll a szőnyeg szélén.
A legközvetlenebb demokráciát jelentő önkormányzatok ugyanolyan nehezített pályán kezdik meg ötévi működésüket, mint amilyen lejtős pályáról kell berúgni a labdát a választásokon. Adott esetben akár még a fideszeseknek is, mert rajtuk is ott a Központi Hatalom szűnni nem akaróan figyelő szeme. Ami ellen aligha van gyógyszer, védekezési mód. Ha csak azt nem mondanánk: könyörgöm, szavazzuk már ki az összes Lajost!
Józsa Márta jegyzete az Útszélen 2024. október 3-i, csütörtöki adásában hangzott el a szerző felolvasásában.