Korruptopoly – Józsa Márta jegyzete
Indul az integritásérzékenyítés, először tanároknak, hogy aztán majd a gyerekek is játékos formában ismerhessék meg a korrupció társadalmi következményeit.
Péter a rengetegben - Hardy Mihály jegyzete
Ez a külügyminiszteri látogatás minden elemében súlyos diplomáciai katasztrófa. Magára valamit is adó európai vagy nyugat-európai politikus az elcsalt 2020-as választások és a vérbefojtott belarusz tüntetések óta be sem teszi a lábát Minszkbe.
Min-Ho nem Ryan - Szénási Sándor jegyzete
"Amikor neked, katona, azt parancsolják, hogy tüzelj, nem azt válaszolod, hogy igenis, parancsnok elvtárs. Te a politikai tiszthez fordulsz, és megkérdezed az elvtársat hogy jóváhagyja-e a másik elvtárs utasítását. Ha igen, lőhetsz."
Orbán Lenin-rendje - Kárpáti Iván jegyzete
Magyarország kormánya jelenleg hatékonyabban képviseli Oroszország érdekeit, mint maga a moszkvai külügyminisztérium, már ha elfogadjuk azt a jóindulatú feltételezést, hogy Orbán Viktor egyáltalán magyar miniszterelnök és nem osztályvezető Szergej Lavrov hivatalában.
A család az első - Dési János jegyzete
"Kedves Tiborcz/Orbán/Mészáros – örülök, hogy hozzájárulhattam a gazdagodásotokhoz."
Víz, villany – Józsa Márta jegyzete
Magyarországon százezrek küzdenek úgynevezett vízszorongástól. Ők azok, akik sokszor naponta órákat töltenek azzal, hogy vödrökben hazacipeljék a legközelebbi közkútról az ivásra, főzésre, mosásra, tisztálkodásra használható vizet.
'56 emléke és újraértelmezése – Hardy Mihály jegyzete
Máig sem tudjuk, hogy az amúgy gyomorbeteg könyvelőre emlékeztető új orosz cár mivel tartja ennyire rövid pórázon, sőt egyenesen fojtónyakörvön Orbán Viktort és csapatát, de minél többet hadoválnak Budapesten ún. "nemzeti szuverenitásról", annál kevésbé hihető, hogy még önállóan döntenek, dönthetnek bármiben is.
Lottószámok hibahatáron belül – Selmeci János jegyzete
"Tessék elhinni, a Tisza párté 34, 42 és 39, a teljes népességben pedig csak a Fideszt mondom, már így is két szelvényre elegendő számunk lesz, szóval az összes választó 23, 29 és 36 százaléka szavazna a kormánypártra."
Mi marad utánuk? – Rózsa Péter jegyzete
2/11/2024 15:03
| Szerző: Rózsa Péter/Klubrádió
Ennek a kurzusnak a jó törvények csak akadályt jelentenek önkényen alapuló kormányzásuk fenntartásában. Mégsem az a fő kérdés, vége lesz-e a rezsimnek belátható időn belül.
Tiborcz István cégbirodalma az elmúlt öt év során 30 milliárdnyi nyereségadót nem fizetett meg. 2017-től egy törvénymódosítás tette ezt lehetővé. A 24.hu újságírói ezt így foglalták össze:
Tiborcz központi vagyonkezelője, a BDPST Ingatlanforgalmazó és Beruházó Zrt. – ahol Orbán Ráhel, a kormányfő lánya a kreatív igazgató – ontja a pénzt: 2019 és 2023 között 48,4 milliárd forint nyereséget termelt, amiből 5,5 milliárdnyi osztalékot ki is vettek. „Közben a költségvetésbe egyetlen fillér társasági adót sem fizettek be”.
Ez az egyik pólus. A másik, hogy ez a kormány sem hajlandó a szégyenteljesen értéktelenné vált, alacsony szintű családi pótlékot megemelni. 1998 óta nem változik. Lényegében az a kérdés, törvénytelennek tekinthető-e ez az állapot. Ha összevetjük az alaptörvénynek nevezett szöveghalmazzal, a családok, a gyereknevelés, a szociális támogatások, adókedvezmények hátterében lévő jogszabályokkal, akkor ez az állapot de facto törvénytelennek tekinthető, miközben de jure nem az. Hát ez van.
Egy civil ember a miniszterelnök ’56-os ünnepi beszéde közben egy a kormányt bíráló feliratot akart a magasba emelni. A TEK halált megvető bátorsággal rárontó emberei azonnal elvitték valami pincébe, majd a szolgálati helyükre és hét órán át nem engedték el. Van olyan törvény, nem is egy, ami biztosítja a szólás- és véleményszabadságot, a nyilvánosság működését, de semmit nem ér. A törvényhozó többség – vagyis a kormánypárti kétharmad – a kormány erőszakszervezetével magasan tehet a törvényre. Lényegében arról értekezek, egyszerű példák segítségével, amit már évek óta tapasztalunk mi itthon, és a külvilág, hogy ez a rendszer az éppen csak kialakuló jogállamot felszámolta, és az állam jogát terjesztette ki parttalanul. Saját jogszabályait sem tartja be olykor, túllép írott és szokásjogokon egyaránt.
Ellenben létrehozta a Szuverenitásvédelmi Hivatalt, ami már közvetlenül a putyini rendszer másolását jelenti, ahol jogokról már végképpen nem érdemes beszélni.
Nem igaz, legalább beszélni kell ezekről, sokat és minél nagyobb nyilvánosság előtt, hogy szembesítsük ezt a kurzust önmagával. Ez a hivatal ugyanis két dolgot üzen a magyar társadalomnak, az egyik, hogy a kormány üldözi a korrupcióellenes szervezeteket, s ehhez mellesleg egy volt III/III tisztet nevez ki kutatási igazgatónak. A másik, hogy a korrupció leleplezését az amerikai titkosszolgálatok számára felkínált muníciónak nevezi – éppen ezzel vádolta meg az Átlátszó oknyomozó portált. Hogy ez maga a paranoia? Szerintem igen. Autópálya effektus? Igen. Értelmetlen? Igen, és semmi másról nem szól, minthogy a Fidesz önmagáról elképzelt fölényét, mindenhatóságát bizonyítsa, lényegében trollkodással és szájhősködéssel – persze egyre inkább már csak önmagának és egyre szűkülő választói körének szól ez a táncjáték. Ebben a játékban semmi nem számít, maga a törvény vesztette el a társadalom rendjét biztosító erejét, vagy tekintélyét, mert ennek a kurzusnak a jó törvények csak akadályt jelentenek önkényen alapuló kormányzásuk fenntartásában.
Nem az a kérdés, hogy ennek szerintem már belátható időn belül vége lesz. Az a kérdés, mi marad utána? Mit hagynak hátra ezek az urak, és mit lopnak el végleg előlünk?
Rózsa Péter jegyzete a Hetes Stúdió 2024. november 2-i, szombati adásában hangzott el a szerző felolvasásában.
2024. november 2., szombat 15.00
műsorvezető: Rózsa Péter
szerkesztő: Csernyánszky Judit