Liberalizmus a vásznon – 47. epizód
25/08/2024 17:07
| Szerző: Timár Ágnes/Klubrádió
A Hangosfilm – Mozgóképizmus legutóbbi adásában Észak-Amerika felé vettük az irányt, és egy igazi musical klasszikus, Milos Formantól a Hair adta a ritmusát a beszélgetésünknek. Paár Ádám történész-politológus az 1960-as évekbeli Egyesült Államok átalakuló társadalmát elemezte.
Milos Forman korai műveivel már Csehszlovákiában sikeres és elismert volt, de mégis elölről kezdte felépíteni rendezői karrierjét az Egyesült Államokban. Egy vérbeli amerikai sztorival mutatkozott be – ha csupán felületesen tekintünk a musicalre. Hiszen bőven találni analógiát a Hairben is ábrázolt lázadó fiatalok céljai és módszerei és a szocialista országok szigorú rendszere elleni kiállások között.
Utóbbi természetesen akkor még nem hajolt meg a hangos többség akarata előtt, az Egyesült Államok viszont igyekezett az adott körülmények között demokratikusan reagálni a helyzetre. Az említett körülmények egyike a politikailag aktív, és feltűnően nagyszámú fiatalság véleménynyilvánítása.
Paár Ádám, a Méltányosság Politikaelemző Központ munkatársa a 47. részben a hippikorszakról, az antirasszista megmozdulásokról és a vallásszabadságról is beszélt. Vagyis olyan jelenségekről, amelyek már a múlt század közepén társadalomszervező erővel bírtak, és a sorozatunk központi témájának, a liberalizmus ki-, illetve ebben az esetben már átalakulásának fontos tényezői.
A beszélgetésből kiderült, egyáltalán nem lenne meglepő, ha a remake-ek korában a Hairt is újra vászonra vinné valaki. Paár Ádám szerint jelenleg annyi hasonlóságot mutat a világ az 1960-as évek időszakával, hogy a mai közönség is abszolút tudna azonosulni a történettel. Hozzátette, az 1979-es alkotás már elég távolról tudja vizsgálni a lecsengőben lévő hippikultúrát, így kellő tanulsággal szolgál a történet. Még ha a behívóégetésnél konkrétabb politikai utalás nem is található benne, a korszak jellemző hangulata, és személyes problémái annál inkább megjelenik.
Paár Ádám hangsúlyozta, hogy ez a Lyndon B. Johnson elnöksége alatti időszak, elsősorban a véletlennek köszönhetően fordult a feje tetejére. Ehhez három tényező elegendő is, mondta el. A második világháború után született emberek akkorra már egyetemista korúak voltak, mi több, éltek is a tanulás jogával. Felszólaltak, tüntettek, ha kellett. A második tényező a polgárjogi mozgalmak megjelenése és felerősödése. A harmadik pedig maga a vietnámi háború.
Az adást a lejátszóra kattintva hallgathatja meg!
2024. augusztus 24., szombat 13.30.
szerkesztő-műsorvezető: Tímár Ágnes