Szociális érzékenység, mint politikai eszme – 62. epizód
25/12/2024 13:02
| Szerző: Klubrádió/Timár Ágnes
A Mozgóképizmus aktuális sorozatában a szociális alapú politizálás kialakulását vizsgáljuk. Az előző héten a 18. századi Dániában vizsgálódtunk. Most a forradalom utáni Franciaországban néztünk körül, és azt is kiderítettük a Nyomorultak című alkotáson keresztül, hogy mikor érhető tetten az őszinte szociális érzékenység egy-egy jelentős tettben.
Túlkapások persze a jócselekedetekben is vannak, erre láthattunk példát az előző adásban az Egy veszedelmes viszony című dráma kapcsán.
Paár Ádám, a Méltányosság Politikaelemező Központ munkatársa a 62. epizódban a romantika kori Franciaországban megjelenő személyes, és szervezett segítségnyújtást mutatta be. A Nyomorultak egyik fontos alakján, Fantine személyén keresztül a prostitúció korabeli megítéléséről is beszélt.
Kiemelte továbbá, hogy Victor Hugo regénye, illetve annak filmváltozatai szinte minden porcikájukban az általunk kutatni kívánt világnézet mutatkozik meg. Miután több különböző karakter mentén a szegénység egészen széles skáláját ismerjük meg, és azt a tényt, hogy szükség van a Jean Valjeanból Madeleine úrrá alakuló filantrópok segítségére.
Vendégünk a történet egyes pontjait illusztrációként használva azt is elmondja, hogyan jelent meg program és személyes szinten mások megsegítése, illetve a közösségi élet mindenki számára előnyös kialakítása.
Paár Ádám történész-politológussal innen folytatjuk a jövő héten. Még néhány fontosabb pontot kiemelünk a Nyomorultak történetén keresztül, hogy rámutassunk a korszak szociális, a szegényebb rétegeket megsegítő döntésekre, mozzanatokra. De aztán utazunk is tovább, és Németországban veszünk sorra néhány a témát alátámasztó példát a 19. századból, méghozzá a Wagner mini-sorozatot használva kellékként.
Az adást a fenti lejátszás ikonra kattintva hallgathatják meg.
2024. december 21., szombat 13:30
Műsorvezető: Timár Ágnes