A Pinocchio-miniszter - Hardy Mihály jegyzete
Gulyás Gergely miniszter mindenesetre orbitálisat tódított, amikor azt állította, hogy a hackerek kezébe került adatok között nincsenek igazán fontos vagy érzékeny adatok. Pinocchio-miniszter alighanem ismét hülyének néz bennünket, csak az ő orra nem nő olyan gyorsan, mint a hazudós fabábué.
Videorodeo – Szénási Sándor jegyzete
Mint egy FSZB-tiszt mondta: keresd a nőt, és megvan a kompromat. Mi valahol itt tartunk most. Nők, ellenzék, a hatalmi elit kihívása.
Tények nélküli világ – Kárpáti Iván jegyzete
Mindenki abban hisz, amiben akar, szabadon döntheti el. Egyre kevésbé kiszámítható, hogy egy nyilvánosságra kerülő információ milyen hatást vált ki, így pillanatokon belül elveszti jelentőségét.
Lehallgatnak, tehát vagyok - Dési János jegyzete
Lehallgatni a közvélekedés szerint csúnya dolog, ráadásul a mesterséges intelligenciák korában lassan felesleges is, azt és annak a hangján, képén állítjuk elő, amit csak akarunk.
Fogadjisten – Józsa Márta jegyzete
"... az is lehet Orbán Viktor békepárti, illiberális barátja szellemében, hogy a somorjai nagybani piacon az ősteremelő Béla csak szlovákul alkudhat meg a zöldséges Lajossal, elvégre mindketten üzletemberek. Akiknek fontos a szuverenitás, mert, ahogy ezt a törvény indokolja: a szlovák nyelv használata a Szlovák Köztársaság szuverenitásának megnyilvánulása."
Mindig jövőre - Rózsa Péter jegyzete
Azt halljuk minden évben, hogy jövőre aztán beindul a gazdaság, jövőre lesz jobb. E rövid üzeneten túl semmilyen előrelátás, jövőterv nincs.
És majd elérnek a hídhoz - Szénási Sándor jegyzete
A biznisz az biznisz. Orbán Viktor meg barát, akinek csak a felemelt hüvelykujj jár biztosan.
Nincsenek csodák - Orbán és az amerikai elnökválasztás
Az egész ügy nem olyan egyszerű, mint ahogy az Orbán retorikájában megjelenik. Nem lesz például "egy nap alatt béke" Oroszország és Ukrajna között. Nincsenek csodák, csak halandó és gyarló emberek.
Mit oldott meg Soproni Tamás a tiltással? – Kárpáti Iván jegyzete
17/09/2024 18:03
| Szerző: Kárpáti Iván/Klubrádió
| Szerkesztő: Wilk Valentin
A VI. kerület polgármestere legszívesebben fiatalokat, családokat látna a kerületében. Sajnos nem fog, ha csak nem épít szociális bérlakásokat. Nem lehet külön szigetként kezelni Terézvárost. Ha Debrecenben 250 ezer forint egy átlagos lakás bérleti díja, akkor a főváros közepén nem lesz 100 ezer. Ha 800 ezer forint egy külvárosi panel négyzetmétere, akkor a város szívében nem lehet 300 ezer, mert a piac ezt nem engedi, akkor sem, ha betiltja az Airbnb-t. Ezzel csak árt a kerületének.
A populizmus, az identitáspolitika nem csak a jobboldal sajátja. Remekül használja a baloldal is. Ami Terézvárosban történt, az ennek egy látványos bizonyítéka. A polgármester egy meglehetősen alacsony részvételű és szoros szavazás eredményét lobogtatva lehetetlenné teszi a rövid távú lakáskiadást. Megtehette volna szavazás nélkül is a jogszabályok szerint, tök mindegy.
Soproni Tamás baloldali politikus, ezért abban hisz, hogy a piac erőszakos szabályozása egy jobb és igazságosabb világot hoz el. Ritka kivételektől eltekintve, persze ez nem igaz. A külső beavatkozás csak bajt hoz ránk, talán nézzük meg, mitől lett nálunk Európa-bajnok infláció, vagy mitől fogyott ki a benzin a kutakon. Az egyik mítosz az, hogy a befektetők és a külföldiek verték fel a lakásárakat. Volt benne részük. Valójában az történt, hogy lezajlott 2013 és 2020 között egy olyan világgazdasági konjunktúra, ami olcsóvá tette a hiteleket, Magyarországon is évről évre nőttek a reálbérek, felpörgetve mindezt azzal, hogy Orbánék szórták a támogatásokat. Ettől nemcsak Bel-Pesten, de az egész országban elszálltak az ingatlanárak. Ezek nélkül a VI. kerületben sem lehetett volna háromszorozni.
Egy belvárosi piac ezzel együtt valóban más, a VI. és VII. kerület pedig különösen az. A ma bulinegyednek nevezett környék 20-25 éve egy siralomvölgy volt, most meg turisztikai központ, annak minden előnyével és hátrányával. Akik a felfutás előtt jutottak lakáshoz, mind kedvezményezettjei ennek a korszaknak, kivétel nélkül. A legnagyobb nyertesek pedig azok, akik a ’90-es évek tömeges privatizációja idején lettek tulajdonosok. Gombokért vett lakásuk, most vagyont ér, azért, mert népszerű lett a környék. Lehet ezzel vitatkozni, csak minek. Aki nem hiszi, telefonáljon be a Klubrádióba, amikor megy a Kulcsrakész és kérdezzen rá egy Kazinczy utcai lakás árára. Ígérem válaszolni fogunk. Ilyen csodálatos dolog ez a kapitalizmus, a kisujjunkat nem kell mozdítani, és vagyonos emberek leszünk, pusztán a piaci mozgásoknak köszönhetően. Ilyenkor ki is lehet szállni, learatni a hozamot. Én ezt tenném, de én nem vagyok baloldali.
A polgármester leginkább a lakhatási válságra hivatkozik, igen, ez egy valódi probléma. Nem csak Magyarországon, szerte a világban. A 20-as, 30-as generációnak alig van esélye saját otthonhoz jutni, pedig Nyugaton évtizedeken át magától értetődő volt, hogy az újabb generációk egy kicsit jobban élnek, mint az előző. Ez már nincs így. Soproni Tamás legszívesebben fiatalokat, családokat látna a kerületében. Sajnos nem fog, ha csak nem épít szociális bérlakásokat. Ahogy már említettem, nem lehet külön szigetként kezelni Terézvárost. Ha Debrecenben 250 ezer forint egy átlagos lakás bérleti díja, akkor a főváros közepén nem lesz 100 ezer. Ha 800 ezer forint egy külvárosi panel négyzetmétere, akkor a város szívében nem lehet 300 ezer, mert a piac ezt nem engedi. Egyáltalán miért akarja a polgármester, hogy veszítsenek a vagyonukból az emberek? Ez így nem szociálpolitika, ráadásul 600-700 millió forintot bukik az önkormányzat, amit erre lehetne fordítani.
Lehet arra is hivatkozni, hogy sok a gond a turistákkal. Biztos van ilyen is, bár most is csak a Kulcsrakészre tudok utalni: a betelefonálók 99 százaléka nem rájuk panaszkodik, hanem a fix szomszédjára, aki az arcába építi a klímát, az ablaka alá teszi a szagelszívó kivezetőjét és lenyúlja a közös kert felét. Soroljam?
Kárpáti Iván jegyzete az Esti gyors 2024. szeptember 17., keddi adásában hangzott el a szerző felolvasásában.