Gesztenye – Józsa Márta jegyzete
A sültgesztenye-szezon piaci fejleményei is érzékletesen mutatják, mennyit ér a kormány családbarát politikája. Erről is ír jegyzetében Józsa Márta, aki szerint, ha megértjük, hogy rengeteg felnőtt nem eszik azért, hogy a gyerekeknek jusson élelmiszer, akkor nyilván azon sem lepődik meg senki, hogy százezer forint rendkívüli kiadás milliók számára jelent megugorhatatlan összeget.
Pénzen vett barátság – Neuman Gábor jegyzete
Vajon mennyit is ér Orbán és Trump barátsága. A Le Monde szerint több tízmillió eurót. Ez manapság átszámítva, minimum 10 milliárd forintot jelent, de lehet, hogy sokkal többet.
A Pinocchio-miniszter - Hardy Mihály jegyzete
Gulyás Gergely miniszter mindenesetre orbitálisat tódított, amikor azt állította, hogy a hackerek kezébe került adatok között nincsenek igazán fontos vagy érzékeny adatok. Pinocchio-miniszter alighanem ismét hülyének néz bennünket, csak az ő orra nem nő olyan gyorsan, mint a hazudós fabábué.
Videorodeo – Szénási Sándor jegyzete
Mint egy FSZB-tiszt mondta: keresd a nőt, és megvan a kompromat. Mi valahol itt tartunk most. Nők, ellenzék, a hatalmi elit kihívása.
Tények nélküli világ – Kárpáti Iván jegyzete
Mindenki abban hisz, amiben akar, szabadon döntheti el. Egyre kevésbé kiszámítható, hogy egy nyilvánosságra kerülő információ milyen hatást vált ki, így pillanatokon belül elveszti jelentőségét.
Lehallgatnak, tehát vagyok - Dési János jegyzete
Lehallgatni a közvélekedés szerint csúnya dolog, ráadásul a mesterséges intelligenciák korában lassan felesleges is, azt és annak a hangján, képén állítjuk elő, amit csak akarunk.
Fogadjisten – Józsa Márta jegyzete
"... az is lehet Orbán Viktor békepárti, illiberális barátja szellemében, hogy a somorjai nagybani piacon az ősteremelő Béla csak szlovákul alkudhat meg a zöldséges Lajossal, elvégre mindketten üzletemberek. Akiknek fontos a szuverenitás, mert, ahogy ezt a törvény indokolja: a szlovák nyelv használata a Szlovák Köztársaság szuverenitásának megnyilvánulása."
Mindig jövőre - Rózsa Péter jegyzete
Azt halljuk minden évben, hogy jövőre aztán beindul a gazdaság, jövőre lesz jobb. E rövid üzeneten túl semmilyen előrelátás, jövőterv nincs.
Win-win – Józsa Márta jegyzete
13/10/2024 06:06
| Szerző: Józsa Márta / Klubrádió
A hajléktalankérdésre végső soron a palackrendelet is megoldás lehet.
Jöttem a 79-es trolival dolgozni, és a jármű vezetője nagyot dudált egy, a bicikliúton sántikáló emberre, aki nyilvánvalóan ön- és közveszélyesen sétált. Szóljon mentségére, hogy az út mellett nincs járda. Persze átmehetett volna a túloldalra, ahhoz viszont nehezen mozgott. Vagy megoldás lett volna, ha a frissen felújított út szélére építhettek volna járdát, de nem tették. Végül is ennyi. Ahogy az is apróságnak tűnik, hogy egyre több ember él meg abból, hogy összegyűjti és visszaváltja az eldobott üvegeket. Vagy egy diák is lehet az, aki így egészíti ki a zsebpénzét. Kevesebb a szemét az utcán, hosszabb a sor a visszaváltó automatáknál. Ami kellemetlen dolog.
És hogy mit reagál erre – hát ki más – a rendőrség: akár 90 ezer forintos büntetés is járhat annak, aki kukákból gyűjti a visszaváltós palackokat. Azzal az indoklással, hogy a szemetesbe dobott palackok a törvény szerint települési hulladéknak számítanak, tehát nem gazdátlan tárgyak, amiket bárki szabadon összeszedhet és visszaválthat.
Szóval a minősített szemét, amit szétdobál bárki, lemond a neki visszajáró ötven forintról, az nem azé, aki visszaviszi, hanem a MOHU-é. A MOL nagy sikerű hulladékgazdálkodási cégéé, amely korlátozott hatékonysággal oldja meg a kötelező feladatot, miszerint hogy rábírja a polgárokat: minél több palackot gyűjtsenek össze, hogy majd feldolgozhassák azokat. Igaz, a MOHU legújabban mintha szembe menne a rendőri akarattal azzal, hogy talán hajléktalanszállók környékére is telepítenének visszaváltó-automatákat. Azt is lehetne, hogy például valamilyen módon ösztönözzék azokat, akik ily módon is segítenek tisztán tartani a közterületeket, és egyúttal valami bevételhez is jutnak. Mondjuk azokat a hajléktalanokat, akik már kaptak elválasztót a padokra, hogy ne tudjanak elheverni rajtuk, és egyre gyakrabban látok arról képeket, hogy a boltok portálján is fizikailag akadályozzák meg azt, hogy oda valaki beálljon. Mondjuk az eső, vagy a szél elől. Mert sokan tekintik megoldásnak azt, hogy ha valaki szegény, akkor érjen az élete is annyit, ne egyék, ne aludjék, ázzék-fázzék, ha nem jut fedélre a feje fölé. Üsse el az autó, ha valaki kispórolta az építkezésről a járdát.
A hajléktalankérdésre végső soron ez a palackrendelet is megoldás lehet: az emberek összeszedik őket, a rendőrök megbüntetik, az emberek nem tudják kiköhögni a büntetést, a rendőrök ezért bekasztlizzák őket, ami többszörös haszonnal jár: egyrészt olyanból is lehet bűnözőt csinálni, aki csak egy kis kajára gyűjtött, másrészt a hajléktalanok feje fölé kerül börtön-fedél. Így nem zavarják sem a közterületeseket, sem a boltosokat, sem a pislákoló állampolgári lelkiismeretet. Arról nem is beszélve, hogy újabb és újabb börtönökre lesz így szükség, melyek építése a hírek szerint a NER-cimboráknak is nagy biznisz, úgyhogy végre létrejöhet a szociális win-win helyzet.
Józsa Márta jegyzete az Útszélen 2024. október 10-i, csütörtöki adásában hangzott el a szerző felolvasásában.